Gdzie umieścić pompę ciepła? Czy jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną można umieścić w dowolnym miejscu?
Data publikacji 20 kwietnia 2023
Powietrzne pompy ciepła to bardzo ekonomiczne i efektywne źródła ogrzewania, które mogą przynieść spore oszczędności, w szczególności w połączeniu z instalacją paneli fotowoltaicznych i magazynów energii. Korzyści z ogrzewania energią otoczenia możemy zwiększyć przez wybór odpowiedniej lokalizacji jednostki grzewczej.
Pompa powietrzna monoblok a pompa typu split
Oba typy pomp pracują wykorzystując do wytworzenia ciepła pobrane z zewnątrz ciepło powietrza. Za jego ogrzanie odpowiada szereg elementów, które znajdziemy tak w monobloku, jak i pompie typu split – parownik, sprężarka, zawór rozprężny i skraplacz. Dzięki czynnikowi chłodniczemu ciepło może zostać wielokrotnie pomnożone i przesłane do odbiorników w całym domu. Prawidłowe dobranie urządzenia grzewczego do nieruchomości, to klucz do sukcesu – efektywnego i oszczędnego ogrzewana budynku. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów – www.esoleo.pl, którzy wskażą idealną konfigurację całej instalacji.
Gdzie montuje się pompę?
Zasadniczą różnice pomiędzy pompami ciepła typu monoblok a split stanowi umiejscowienie podzespołów – w przypadku monobloku wszystkie podzespoły umieszczone są w jednej jednostce zewnętrznej o określonych parametrach izolacyjnych. Wysokiej jakości pompy, jak modele dostępne na www.esoleo.pl, z powodzeniem radzą sobie z ogrzaniem dużych powierzchni nawet w duże mrozy. Pompy typu split posiadają dwie jednostki. Moduł zewnętrzny – umieszczony na zewnątrz budynku – obsługuje parownik, sprężarkę, wentylator oraz zawór rozprężny. Jednostka wewnętrzna – w obiekcie – to wymiennik ciepła, automatyka pompy oraz elementy hydrauliczne.
Wymogi montażowe pompy typu split i monoblok
Dwuczęściowy split wymaga połączenia dwóch jednostek. Dostarczone jednostki nie posiadają hermetycznie zamkniętego układu chłodniczego. Niezbędne jest zatem wykonania odpowiednio szczelnego połączenia pomiędzy zewnętrzną a wewnętrzną częścią pompy. W celu zachowania prawidłowych parametrów wydajnościowych urządzenia i zminimalizować generowany przez pompę hałas konieczne jest rozmieszczenie jednostek w odległości od 3 do 10 metrów od siebie.
Przy monobloku nie mamy takiego problemu – jednostka posiada wewnętrzny, hermetyczny układ, w który nie ma potrzeby ingerować. Jednostka zewnętrzna w tym przypadku może zostać zamontowana na ścianie budynku lub jako jednostka wolnostojąca – do 1,5 metra od budynku (przy obliczaniu optymalnej odległości od budynku należy kierować się zaleceniami producenta danej pompy). Tak w przypadku monobloku, jak przy jednostce zewnętrznej splitu koniecznym jest zapewnienie tak czerpni, jaki wyrzutni odpowiedniej przestrzeni wokół. Nie należy ich umieszczać w pobliżu ścian, krzewów, drzew lub innych barier.
Zadbaj o odpowiednią podstawę
Jednostki zewnętrzne, mieszczące sprężarki i wentylatory – tak w monobloku jaki i w splicie – mogą wywoływać drgania i emitować hałas. Aby uchronić nasz budynek przed szkodliwymi skutkami tych oddziaływań, należy zadbać o wzniesienie konstrukcji wsporczej niezależnej od budynku. W tym celu warto wykorzystać metalowe, prefabrykowane elementy i przymocować je na konstrukcji murowanej na gruncie.
Pompa ciepła a emisja hałasu – gdzie umieścić pompę, by nie słyszeć jej pracy?
Praca podzespołów pomp ciepła – głównie sprężarki i wentylatora – emituje hałas. Pomimo, że nie jest to głośna praca, w dłuższych okresach oraz w momentach rozruchu pompy, może być uciążliwa. Problem ten z pewnością jest nieco ograniczony, jeżeli chodzi o jednostki typu monoblok, których praca odbywa się jedynie na zewnątrz. Należy jednak zwrócić uwagę, by monoblok nie znajdował się w pobliżu miejsca naszego relaksu – tarasu czy werandy. Jeśli chodzi o split – emisja dźwięku urządzenia wewnętrznego nie powinna przekraczać dopuszczalnych norm – 40 dB w dzień i 30 dB w nocy. Niemniej jednak warto zadbać, by jednostka wewnętrzna umieszczona była w osobnym pomieszczeniu. Jeśli zadbamy o dostępność przyłączy energii i wody – nie ma żadnych przeciwwskazań, by split wewnętrzny umieścić w piwnicy.
Montaż pompy ciepła a strona świata
Montując pompę ciepła po odpowiedniej stronie budynku możemy zoptymalizować jej działanie. W zależności od tego, co będzie głównym zadaniem pompy ciepła:
• jeżeli pompa ma służyć tylko ogrzewaniu obiektu – najlepiej jest umieścić pompę od stron południowej,
• jeśli natomiast pompa ma również przygotowywać ciepłą wodę użytkową – wówczas lepszym miejscem będzie północna strona budynku.
Umiejscowienie pompy – tak typu split, jak i monobloku, powinno być poprzedzone wszechstronna analizą warunków wokół budynku i charakterystyki obiektu. Pod uwagę należy wziąć kształt i powierzchnię działki, wielkość budynku, sieć elektryczną oraz zakresy temperaturowe, w jakich pracować będzie pompa.