Kształtki PCV – budowa i charakterystyka
Data publikacji 5 kwietnia 2023
Instalacje kanalizacyjne mają na celu odprowadzenie zanieczyszczonej wody pochodzącej z gospodarstwa domowego. W związku z poprowadzeniem ich w obrębie budynku, konieczne jest nadanie im odpowiedniego kształtu i położenia. Jest to możliwe dzięki kształtkom, które służą do połączenia ze sobą rur kanalizacyjnych.
Dlaczego kształtki produkuje się z PVC?
Tworzywo sztuczne jest powszechnie wykorzystywane zarówno do produkcji samych kształtek, jak i pozostałych elementów instalacji kanalizacyjnych. Polichlorek winylu (PVC, PCV) jest tworzywem, które jest stosunkowo tanie, lekkie, łatwe w montażu i odporne na substancje chemiczne, które często pojawiają się w instalacji. Kształtki PVC mogą mieć praktycznie dowolny kształt. Jest to poniekąd zasługą plastyczności tego tworzywa, które w toku produkcji można formować w wybrany przez producenta sposób. Od strony technologicznej, kształtki produkuje się najczęściej z wykorzystaniem procesu prasowania, wtryskiwania i wytłaczania.
Jakie rodzaje kształtek występują w instalacjach kanalizacyjnych?
- Kolana – to elementy przeznaczone do łączenia ze sobą rur pod określonym kątem wynoszącym najczęściej 90°, 45°, 30° i 15°.
- Trójniki – to kształtki PVC, które łączą dwie rury w jedną. Połączenie to występuję najczęściej pod kątem prostym lub 45°.
- Złączki – mogą służyć do łączenia ze sobą ściętych rur o tym samym lub innym standardzie.
- Kielichy – to odgałęzienia, z pomocą których można podłączyć dodatkowe przyłącze do sieci bez konieczności rozbiórki i zamykania dotychczasowej instalacji.
- Zaślepki – służą do zamykania rur. Zabezpiecza się nimi ścięte (czyli bose) końcówki.
- Korki – to elementy, które kończą rurę, będąc jednocześnie wkładanymi do jej wnętrza.
- Czyszczaki – służą do kontroli i bieżącego oczyszczania instalacji kanalizacyjnej.
- Redukcje – dzięki nim łączy się ze sobą rury PVC o różnych średnicach.
- Nasuwki – to elementy PVC, którymi łączy się rury. Ich cechą charakterystyczną jest brak ogranicznika.
Na stronie Rurex znajdują się kształtki PCV w wielu różnych rozmiarach. Charakteryzuje je wysoka jakość wykonania, precyzja rozmiaru i łatwość montażu. Warto spośród nich wybrać elementy odpowiednie do własnej instalacji kanalizacyjnej.
Powyższa lista kształtek jest imponująca. Trzeba podkreślić, że niektóre z nich są dostępne w różnych wariantach kątowych. Przykładem jest wspomniane kolanko, które występuje aż w czterech różnych rodzajach. Warto również dodać, że standardowe kształtki są dostępne w wielu rozmiarach (średnicach), które wynoszą 110, 160, 200, 250, 315, 400, 500, 630 mm.