Podcinanie fundamentów i inne metody osuszania budynków
Data publikacji 28 sierpnia 2023Każdy właściciel budynku zna znaczenie właściwego osuszania. Istnieje wiele metod, które pozwalają na utrzymanie budynku suchym i zdrowym dla jego mieszkańców. Jednym z najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie z wilgocią w budynku jest podcinanie fundamentów. Sprawdźmy, na czym to polega i czy jest to tak skomplikowany proces, jak pozornie się wydaje.
Co to jest podcinanie fundamentów i jak się je przeprowadza?
Opisywana procedura to to skomplikowany proces techniczny, który stanowi jedną z najskuteczniejszych metod walki z wilgocią w budynkach. Składa się na niego kilka kroków, które muszą być wykonane z dużą precyzją:
- Pierwszym krokiem w procesie podcinania jest przecięcie muru budynku tuż nad fundamentem. Zadanie to wymaga użycia specjalistycznego sprzętu i musi być wykonane przez wykwalifikowany personel, aby zapewnić bezpieczeństwo i efektywność.
- Po przecięciu muru następuje etap wstawiania warstwy hydroizolacji. Hydroizolacja to materiał, który nie przepuszcza wilgoci. Dzięki niemu fundamenty budynku są zabezpieczone przed wilgocią z gruntu, co znacznie zmniejsza ryzyko powstawania wilgoci wewnątrz budynku.
- Trzeci krok to wbicie klinów w płytę hydroizolacyjną. Wszystko po to, aby zapobiec osiadaniu budynku.
- Na końcu fachowcy przeprowadzają prace wykończeniowe. Tynkują ścianę i kończą realizację projektu osuszania budynku i zabezpieczania go przed wilgocią na dziesięciolecia.
Inne metody osuszania budynków
Podcinanie fundamentów nie jest jedyną metodą osuszania budynków. Istnieją również inne sposoby walki z wilgocią, które mogą być stosowane w zależności od specyfiki budynku i stopnia nasilenia problemu z wilgocią:
- Drenaż – jest to metoda stosowana czasami wtedy, gdy problem wilgoci wynika z dużej ilości wody w gruncie dookoła budynku. Polega na zainstalowaniu systemu rur dookoła budynku, który zbiera wodę i odprowadza ją z dala od fundamentów.
- Osuszanie elektroosmotyczne – to nowoczesna metoda, która polega na wprowadzeniu prądu elektrycznego w mury, co powoduje zmianę przepływu wody i zapobiega jej podciąganiu. Metoda ta jest skuteczna, jednak wymaga sporo pracy i jeszcze większych nakładów finansowych.
- Iniekcja – osuszanie poprzez iniekcję polega na wprowadzeniu do murów specjalnego środka chemicznego, który zamyka drobne pory w materiale i uniemożliwia wchłanianie wody. Jest to skuteczna metoda radzenie sobie z problemem wilgoci, szczególnie w starszych budynkach zbudowanych z porowatych materiałów.
Każda z wymienionych powyżej metod ma swoje zalety i wady, a wybór powinien zależeć od wielu czynników, takich jak typ budynku, materiały, z jakich został zbudowany, oraz stopień nasilenia problemu z wilgocią. Niemniej aby ostatecznie rozwiązać kłopot wilgoci w obiekcie, najlepiej przeprowadzić opisane osuszanie przez podcinanie fundamentów.
Odpowiednie osuszanie budynku jest kluczowe dla jego długowieczności i zdrowia użytkowników. Niezależnie od tego, czy wybierzesz podcinanie fundamentów, drenaż, osuszanie elektroosmotyczne, czy iniekcję, warto zlecić to zadanie fachowcom, aby mieć pewność w kwestii bezpieczeństwa i skuteczności przeprowadzenia procedury.