Sterowanie bezprzewodowe w domu – o czym musisz pamiętać?
Data publikacji 28 września 2023Bezprzewodowe sterowanie automatyką domową stanowi jedną z największych zalet systemu inteligentnego domu (Smart Home). Ogromnie poprawia komfort codziennej egzystencji. Aby prawidłowo działało, należy pamiętać o kilku prostych rzeczach.
Inteligentny dom – po angielsku Smart Home – stanowi zbiór skonfigurowanych systemów i urządzeń do automatyki domowej. Dzięki niemu domownicy mogą „porozumiewać się” ze swoim domem, w sensie – programować funkcje poszczególnych instalacji domowych i im wydawać różnego rodzaju polecenia. Służyć temu może sterowanie bezprzewodowe.
Sterowanie bezprzewodowe – jak działa?
W skład systemu bezprzewodowego sterowania inteligentnym domem wchodzą: nadajniki, zestawy sterowana bezprzewodowego, akcesoria, czujniki, odbiorniki, gniazda zdalnie sterowane, radiowe wyłączniki sieciowe oraz sterowniki GSM i LAN.
Jest to innowacyjna technologia, system umożliwiający obsługiwanie oświetlenia, ogrzewania, klimatyzacji, rolet okiennych oraz wszelkich innych urządzeń w budynku nie tylko z poziomu nadajników radiowych, lecz także za pomocą smartfonów i tabletów. Mówiąc krótko, dzięki niemu możemy programować pracę instalacji wodnej, urządzeń elektrycznych, oświetlenia i wielu innych funkcji naszego miejsca zamieszkania, nie ruszając się z wygodnego fotela czy kanapy. Należy tylko zadbać o odpowiednie warunki dla prawidłowego funkcjonowania sterowania bezprzewodowego.
Rozstawienie nadajników
Sterowanie bezprzewodowe umożliwia wprowadzenie do naszego domu systemu Smart Home bez ingerowania w ściany. Nie korzysta też ono z istniejących w ścianach przewodów elektrycznych, dzięki czemu jego funkcjonaliści nie ograniczają zakłócenia powstające w instalacji – jeśli nawet tak się zdarza, to w bardzo niewielkiej skali.
Aby cały system działał prawidłowo, wystarczy rozmieścić nadajniki do sterowania bezprzewodowego w taki sposób, aby skutecznie zwiększyć zasięg emitowanego przez nie sygnału. Chodzi o to, by objąć zasięgiem wszystkie pomieszczenia, gdzie występuje automatyka domowa, którą będziemy zdalnie sterowali. Za sprawą odpowiedniego rozmieszczenia nadajników sygnał będzie omijał rozmaite przeszkody występujące w przestrzeni mieszkalnej czy użytkowej, takie jak meble bądź ściany, na czym zyska sprawność i płynność działania systemu inteligentnego domu.
Pamiętajmy o bateriach
Jeśli występuje jakakolwiek niedogodność związana ze sterowaniem bezprzewodowym, to jest nią konieczność wymiany baterii. Czujniki, w jakie wyposażony jest system Smart Home, nie występują w tradycyjnej instalacji elektrycznej, a poza tym często trzeba dołączyć do układu dodatkowe łączniki naścienne – każde zaś nowe urządzenie wymaga zasilania, którego tradycyjna instalacja nie przewiduje. Stąd w nadajnikach i innych sprzętach do bezprzewodowego sterowania inteligentnym domem popularne jest zasilanie bateryjne. Oczywiście bateria pracująca w danym urządzeniu po określonym czasie się wyczerpuje, a wtedy trzeba ją wymienić. Problem w tym, że takich urządzeń w systemie Smart Home występować może nawet kilkadziesiąt, zaś średni czas ich pracy to około dwa lata, co oznacza, że o wymianie baterii trzeba pamiętać średnio raz na kilkanaście dni.
Chodzi dosłownie o pamiętanie, ponieważ wiele urządzeń bezprzewodowych nie informuje o konieczności wymiany baterii, a co za tym idzie, jej wyczerpanie może nas nieprzyjemnie zaskoczyć w najmniej oczekiwanym momencie.