Jak zrobić sufit podwieszany?
Data publikacji 4 listopada 2021Gładkie i równe ściany oraz sufity to element każdego mieszkania, który ma bardzo duże znaczenie dla jego całej estetyki. W starych domach bardzo często mamy do czynienia z nierównymi sufitami oraz innymi mniejszymi i większymi ubytkami, które trudno zamaskować nową warstwą farby – znacznie lepiej sprawdzi się sufit podwieszany. Jak zrobić sufit podwieszany?
Jak zrobić sufit podwieszany? Wybierz mądrze materiały
Zamontowanie sufitu podwieszanego nie jest ani drogą, ani trudną inwestycją, a jej efekty są bardzo korzystne i trwałe – przede wszystkim uzyskuje się całkowicie gładkie i równe przestrzenie sufitowe, na których można m.in. dodatkowo zamontować efektowne oświetlenie. Jak zrobić sufit podwieszany? – Konstrukcję tę najczęściej wykonuje się z płyt kartonowo-gipsowych o odpowiedniej grubości, która może różnić się zależnie od pomieszczenia i efektów, jakie ostatecznie zamierzamy osiągnąć. Sufit podwieszany można wykonać praktycznie w każdym pomieszczeniu, ale należy do tego celu użyć odpowiednich płyt gipsowo-kartonowych, np. w kuchni czy łazience konieczne jest użycie takich, które są odporne na działanie wilgoci. Jeśli naszym zamiarem jest także nadać podwieszanemu sufitowi, np. obłe kształty, to również należy użyć innych płyt, które są przeznaczone do gięcia i posiadają inną grubość niż te stosowane standardowo.
Poznaj niezawodne sposoby na aranżację poddasza
Materiały dodatkowe
Jak zrobić sufit podwieszany? – Oczywiście nie wystarczą do tego celu same płyty gipsowo-kartonowe, konieczne jest użycie także innych, dodatkowych materiałów, na których będą one mocowane. Montaż sufitu podwieszanego odbywa się na specjalnych stelażach, do wykonania których niezbędne są odpowiednie profile, uchwyty, łączniki i wieszaki. Trzeba także zaopatrzyć się w kołki szybkiego montażu, blachowkręty, taśmę zbrojącą i gips szpachlowy, który posłuży do spoinowania płyt. Ponadto istnieją również co najmniej trzy najpopularniejsze rodzaje stelaży do sufitu podwieszanego i należy wybrać jeden z wariantów. Jest to między innymi tzw. „prosty”, który świetnie sprawdza się przede wszystkim w pomieszczeniach podłużnych, gdzie jeden z wymiarów ma mniej niż 4m. Innym rodzajem stelaży jest, tzw. krzyżowy oraz dwupoziomowy krzyżowy.
Jak zrobić sufit podwieszany? Dokładne pomiary to podstawa
Kluczową kwestią przy planowaniu wykonania sufitu podwieszanego jest wykonanie dokładnych pomiarów. Niezależnie od tego na jaki wariant się zdecydujemy, to pomieszczenie obniży nam się od stropu o co najmniej 10 cm – taka przerwa jest optymalna, jeśli chodzi o zastosowanie dodatkowego oświetlenia sufitowego czy nawet ocieplenia, które zapewni nie tylko lepszą termoizolację, ale również akustykę. Odległość może być większa, ale raczej nie powinna być mniejsza niż 10 cm. Dokładne pomiary najlepiej wykonać posługując się poziomicą lub dalmierzem laserowym.
Zalety zastosowania sufitu podwieszanego
Sufit podwieszany to jedno z najprostszych i stosunkowo tanich rozwiązań, jeśli chodzi o skuteczna metodę na krzywizny, nierówności, ubytki w tynku czy inne nieestetyczne elementy na suficie, których nie zakryjemy przy pomocy farby. Jest on prosty w montażu i wykonuje się go całkowicie na sucho, więc sam remont nie generuje dużo pyłu, brudu i kurzu. Z jego pomocą nie tylko odświeżymy wnętrze i nadamy mu bardziej estetyczny wygląd, ale także możemy zastosować efektowne oświetlenie sufitowe, które doświetli newralgiczne miejsca w mieszkaniu. Sufit podwieszany wpływa także na termoizolację i akustykę w pomieszczeniu i skutecznie ukryje mało atrakcyjne przewody czy rury na suficie.
Przeczytaj: użyteczne porady, jak malować sufit