Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom rekuperacja

Rekuperacja: Inwestycja w świeże powietrze w Twoim domu

Data publikacji 6 maja 2024

Rekuperacja to nowoczesny system montowany w coraz większej liczbie domów. Jego zadaniem jest nie tylko wymiana powietrza, lecz także odzysk ciepła, a co za tym idzie – zmniejszanie kosztów ogrzewania budynku. Czy warto instalować rekuperator w swoim domu? Jak działa ten system?

Rekuperacja – czy zapewnia świeże powietrze w domu?

Jak działa rekuperacja? To nic innego jak wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Działa ona w sposób wymuszony, bez względu na warunki atmosferyczne – m.in. ciśnienie. Skutecznie wymienia powietrze w budynku, usuwając stare, zanieczyszczone masy i wpuszczając nowe, czyste. Powietrze nawiewane przez ten system mija się z tym, które go opuszcza. Następuje to w wymienniku ciepła, gdzie energia ze zużytych mas jest odzyskiwana i wykorzystywana do nagrzewania nowych.

Rekuperacja jest znacznie skuteczniejsza niż np. wentylacja grawitacyjna. Opiera swoje działanie na urządzeniach elektrycznych, które działają nawet przy niesprzyjających warunkach pogodowych. Oznacza to, że wymienia ona zużyte powietrze na nowe przez cały czas z taką samą skutecznością.

9 zalet rekuperacji, dzięki którym warto ją zamontować

Coraz więcej osób montuje w swoich budynkach system, jakim jest rekuperacja. Czy warto na niego postawić? Jakie są największe korzyści płynące z montażu wentylacji mechanicznej z rekuperacją w swoim domu?

Zalety rekuperacji:

  • rekuperacja pozwala na skuteczne usuwanie kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń z powietrza w budynku – rekuperacja daje możliwość filtracji nawiewanego powietrza,
  • stała, kontrolowana wymiana powietrza,
  • niski poziom dwutlenku węgla w powietrzu w budynku,
  • oszczędność energii – wymiennik ciepła odzyskuje ją i nagrzewa nowe masy powietrza, co przekłada się na mniejsze zużycie prądu lub surowców kopalnych. Rekuperacja z wentylacją mechaniczną zapewnia wysoki odzysk ciepła – na poziomie nawet 90%,
  • możliwość rezygnacji z kominów wentylacyjnych na etapie projektowania domu – są one potrzebne głównie w przypadku wentylacji grawitacyjnej,
  • niskie koszty utrzymania – w przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej rekuperacja wymaga zasilania prądem, jednak zużywa go niewiele,
  • brak konieczności otwierania okien, by wywietrzyć pomieszczenie,
  • większy komfort dla alergików – zastosowane filtry powietrza usuwają z niego alergeny, co wpływa na lepszy komfort życia mieszkańców z alergiami,
  • możliwość utrzymania odpowiedniego poziomu wilgoci – parametr ten zależy od potrzeb użytkownika systemu.

Prawidłowa wentylacja budynku jest niezwykle ważna. Pozwala ona m.in. na usuwanie nadmiaru cząsteczek wody, która może powodować powstawanie pleśni. Rekuperacja zapewnia stały dostęp do wstępnie ogrzanego powietrza, umożliwia obniżenie poziomu wilgoci i odciąża system grzewczy w budynku.

Postaw na założenie rekuperacji przez zaufaną firmę – poznaj Eko2020

Chcesz stworzyć system wentylacji z rekuperacją w swoim domu i zaoszczędzić na energii elektrycznej lub paliwach kopalnych? Aby zamontować taką instalację w budynku, konieczne jest uprzednie przygotowanie projektu przez specjalistów. Firma Eko2020 od lat zajmuje się planowaniem i montażem rekuperacji. Przygotuje dla Ciebie system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, który zapewni dostęp do świeżego powietrza, jednocześnie ograniczając koszty ogrzewania domu. Oferowana przez nich rekuperacja sprawdzi się w każdym budynku – nie tylko w domach jednorodzinnych.

Specjaliści działają na terenie całego woj. mazowieckiego. Montują nie tylko system rekuperacji, lecz także wiele innych ekologicznych instalacji domowych, jak pompy ciepła (korzystające np. z gruntowego wymiennika ciepła) czy piece na pellet. Warto się z nimi skontaktować.

Materiał zewnętrzny

Redakcja elbudowa.com.pl

Nasz zespół redakcyjny z pasją podchodzi do tematów związanych z budownictwem, domem, multimediami, ogrodem, wnętrzami, zakupami i finansami. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą z czytelnikami, upraszczając złożone zagadnienia, aby były zrozumiałe dla każdego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?