Jakie płytki wybrać do kuchni?
Data publikacji 11 lutego 2022Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu, przez wielu nazywanym nawet jego sercem. Powinna być nie tylko praktyczna, ale również estetyczna pod względem wizualnym. Na funkcjonalność i estetykę pomieszczenia wpływ mają wykorzystane w kuchni płytki. Sprawdź zatem, jakie kafle wybrać do kuchni.
Klasa ścieralności
Wybierając płytki ceramiczne do kuchni, zwróć uwagę na ich klasę ścieralności. Wyróżnia się 5 rodzajów parametru PEI: PEI 1, PEI 2, PEI 3, PEI 4 i PEI 5. Im wyższy parametr, tym lepsza jest wytrzymałość i wyższa klasa ścieralności płytek. Modele klasy PEI 1 łatwo się ścierają, dlatego nadają się na ściany, a nie podłogę. Do kuchni polecanym wyborem są płytki PEI 4, czyli wersje przeznaczone do pomieszczeń mocno użytkowanych. Płytki PEI 5 są natomiast odpowiednie do budynków użyteczności publicznej, np. ośrodków zdrowia, biur, restauracji itp.
Antypoślizgowość
Kolejnym ważnym parametrem jest antypoślizgowość płytek, oznaczana literą R. Do kuchni odpowiednim wyborem są płytki z oznaczeniem R8. Modele te zwykle posiadają wypukłe i wklęsłe wzory na powierzchni, dzięki czemu korzystanie z nich jest bezpieczne nawet w przypadku pojawienia się plam na podłodze. Niestety, płytki te niełatwo utrzymać w czystości. Alternatywą mogą być płytki antypoślizgowe o powierzchni gładkiej uzyskanej dzięki zastosowaniu odpowiedniej substancji impregnującej.
Porowatość
Płytki ceramiczne do kuchni powinny też cechować się niską porowatością, czyli zdolnością do pochłaniania wody. Nasiąkliwość oznaczana jest symbolem E. Wysoka wynosi 10%, średnia – 6%, a niska 3%. Wybierając płytki podłogowe, najlepiej zdecydować się na modele o porowatości na poziomie 3-6%. W przypadku płytek na ścianę nasiąkliwość nie jest tak istotna.
Klasa jakości
Zdecyduj też o klasie jakości płytek. Do wyboru masz płytki ceramiczne do kuchni I i II klasy jakości. Pierwszy rodzaj nie posiada żadnych zarysowań, skaz czy uszkodzeń. Drugi typ z kolei cechuje się drobnymi uszkodzeniami, mankamentami kolorystycznymi czy skazami, a także mniejszą wytrzymałością. Jego zaletą jest natomiast niższa cena.
Wytrzymałość na zginanie
Parametr ten jest ważny podczas procesu układania płytek, natomiast nie ma już znaczenia w trakcie codziennego użytkowania. Wytrzymałość na zginanie mierzy się w megapaskalach (MPa). W przypadku modeli na podłogę, najlepszym wyborem są płytki o wytrzymałości wynoszącej nie mniej niż 22 MPa, natomiast płytki na ścianę mogą mieć ten parametr na poziomie ok. 15 MPa.