Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom Jak zamontować wentylator łazienkowy

Jak zamontować wentylator łazienkowy i czy warto to zrobić?

Data publikacji 21 marca 2022

Wentylatory łazienkowe są prostymi urządzeniami, które pomagają zachować odpowiednią wilgotność i zapewnić prawidłowe działanie wentylacji grawitacyjnej. Są tanie i dość proste w montażu, dlatego nawet bez udziału fachowca można założyć je na kominie wentylacyjnym i rozwiązać problem wysokiej wilgotności w łazience. Jaki wentylator wybrać i w jaki sposób go zamontować, by działał zgodnie z oczekiwaniami? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.

Jak wybrać wentylator do własnej łazienki?

Głównym parametrem, na jaki musimy zwrócić uwagę, jest moc wentylatora. Im większa łazienka, tym urządzenie powinno być mocniejsze. Warto jednak pamiętać, że proste wentylatory, z którymi mieliśmy do czynienia jeszcze kilka lat temu, obecnie wyglądają całkiem inaczej i są też mocniej doposażone. Wybierając najnowocześniejsze rozwiązania, możemy np. liczyć na samodzielne włączanie się urządzenia w momencie, gdy w łazience wzrośnie wilgotność np. powyżej 70%. To sprawia, że stają się one całkowicie bezobsługowe i same dbają, by w tym pomieszczeniu panował odpowiedni mikroklimat. Prostsze wentylatory są często sterowane ręcznie lub załączają się wraz z włączeniem światła w łazience, co z jednej strony jest dobre, z drugiej nie do końca spełnia swoją funkcję. Jeśli chcesz kupić solidny wentylator, to konieczne zajrzyj na stronę https://sklep.sterr.pl/pol_m_Wentylatory_Lazienkowe-153.html, gdzie znaleźć można bardzo świetne rozwiązania z higrostatem.

Jak zamontować wentylator w łazience?

Montaż jest banalnie prosty, ale pod warunkiem, że w trakcie prac wykończeniowych przewidzieliśmy takie mechaniczne wsparcie wentylacji w naszej łazience. Jest to o tyle ważne, że każdy wentylator do prawidłowego działania potrzebuje zasilania. Jeśli nie zostało ono podprowadzone do komina, to ukrycie go w ścianie może wiązać się z koniecznością skuwania płytek, co mało komu przypadnie do gustu. Jeśli jednak instalacja elektryczna została wykonana, wystarczy wywiercić 4 dziury w ścianie i przykręcić wentylator do komina. Bardzo często konieczne jest dopasowanie odpowiedniej średnicy otworu. Jeśli jest on zbyt mały, powinniśmy wykorzystać otwornicę i zadbać, by wykonać go w sposób estetyczny. Oczywiście przed samym przykręceniem należy wykonać odpowiednie połączenie, ale wszystko wygląda dokładnie tak, jak przy podłączaniu gniazdka elektrycznego. Odpowiednie wpięcie 3 kabli sprawia, że wszystko działa, jak powinno, a nam pozostaje jedynie dokładne przykręcenie wentylatora i sprawdzenie, czy spełnia on swoją funkcję.

Redakcja elbudowa.com.pl

Nasz zespół redakcyjny z pasją podchodzi do tematów związanych z budownictwem, domem, multimediami, ogrodem, wnętrzami, zakupami i finansami. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą z czytelnikami, upraszczając złożone zagadnienia, aby były zrozumiałe dla każdego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?