Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo blacha perforowana

Jakie właściwości ma blacha perforowana?

Data publikacji 28 kwietnia 2022

Blacha perforowana jest szeroko używana w różnych gałęziach przemysłu, a także w budownictwie i instalatorstwie oraz materiałach dekoracyjnych. Zwykle produkuje się ją w arkuszach o standardowych wymiarach, a perforacja pokrywa arkusz w różnym stopniu. Właściwości blachy perforowanej zależą zarówno od surowca użytego do produkcji, jak i rodzaju perforacji oraz sposobu jej naniesienia na arkusz.

Co to jest blacha perforowana?

Blachą perforowaną nazywa się najczęściej arkusze blachy wykonanej z różnych metali bądź ich stopów, m.in. ze:

– stali (trudnościeralnej, nierdzewnej, żaroodpornej, kwasoodpornej czy ocynkowanej);

– aluminium;

– mosiądzu;

– miedzi;

– brązu.

Oczywiście perforacji można dokonać również w innych materiałach sprzedawanych w arkuszach, np. w twardej gumie czy tworzywie sztucznym. Tak też jest w przypadku ofertyhttps://www.perfopol.pl/Informacje_techniczne__01

Jak produkuje się blachę perforowaną?

Blachę perforowaną produkuje się z użyciem maszyn, które wycinają arkusze o odpowiednim kształcie i wymiarach, a następnie je otworują przy użyciu stempli. Zwykle arkusze blachy mają kształt prostokąta, rzadziej kwadratu albo koła. Otwory mogą przyjmować różne średnice i kształty.

Blacha perforowana posiada dwie strony: licową, wierzchnią, czyli tę od strony wejścia stempla oraz technologiczną, spodnią (od strony wyjścia stempla). W procesie produkcji na stronie spodniej powstaje tzw. grad, czyli zadziory, które można pozostawić lub obrobić, np. poprzez szlifowanie.

Blacha perforowana – właściwości

Właściwości danego rodzaju blachy w dużym stopniu zależą od surowca, z jakiego wyprodukowano dany arkusz i wskazują na zastosowanie w odpowiednich warunkach. Blacha perforowana stalowa odznacza się wysoką sztywnością i wytrzymałością mechaniczną, a jej pozostałe cechy zależą w dużej mierze od użytych stopów. Na przykład stal żaroodporna odznacza się podniesioną odpornością na wysokie temperatury, a kwasoodporna – na działanie kwasów. Blacha perforowana nierdzewna jest z kolei odporna na działanie wody oraz nadaje się do kontaktu z żywnością i artykułami higienicznymi. Dla porównania blacha perforowana aluminiowa jest lekka i w znacznym stopniu niepodatna na korozję, ale jednocześnie łatwo ulega odkształceniom.

Blachy perforowane można podzielić również ze względu na kształt otworów. Najczęściej występują perforacje w kształcie:

– cylindrycznym;

– sześciokątnym;

– kwadratowym;

– prostokątnym;

– wydłużonym;

– miseczkowym.

Innym podziałem, jaki można zastosować różnicując blachy perforowane jest wzór perforacji, który uwzględnia nie tylko kształt otworów, ale także ich wzajemne położenie względem siebie. Dodatkowo perforacji może być poddany cały arkusz blachy, ale także jedynie jego wyodrębnione powierzchnie. Często, również ze względów technologicznych, wolne od perforacji pozostawia się marginesy arkusza.

Redakcja elbudowa.com.pl

Nasz zespół redakcyjny z pasją podchodzi do tematów związanych z budownictwem, domem, multimediami, ogrodem, wnętrzami, zakupami i finansami. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą z czytelnikami, upraszczając złożone zagadnienia, aby były zrozumiałe dla każdego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?