Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo Kilka słów o blachach perforowanych

Kilka słów o blachach perforowanych

Data publikacji 7 czerwca 2022

W przemyśle blacha perforowana cieszy się niemałym zainteresowaniem. Wykorzystuje się ją do produkcji maszyn, ogrodzeń, instalacji filtrujących, a także różnych konstrukcji budowlanych itd. Jej najważniejszym atutem jest nie tylko obecność otworów, ale przede wszystkim specyficzne właściwości.

Blacha perforowana co to jest?

Perforacja blachy to proces, który polega na wycięciu w danej strukturze specjalnych otworów, dzięki czemu zyskuje ona zupełnie nowe właściwości. Co ciekawe, blachy perforowane nie muszą posiadać w swej strukturze wyłącznie kolistych otworów. Spory odsetek z nich posiada otwory kwadratowe, podłużne, a nawet prostokątne i rombowe. Kształt perforacji ma wpływ na konkretne właściwości blachy. Obecność kolistych otworów wskazuje przede wszystkim na zdolność chłodzenia. Z kolei długie, choć wąskie otwory sprawdzą się m.in. podczas filtracji wody lub pobieranego przez określone urządzenie powietrza.

Osłabienie konstrukcji a wzrost funkcjonalności

Obecność otworów (niezależnie od ich kształtu) sprawia, że struktura blachy jest mocno osłabiona. To z kolei wymaga zastosowania do jej produkcji specjalnych, znacznie wzmocnionych stopów. Ma to szczególne znaczenie w przypadku systemów filtracji hydraulicznej, gdzie blacha jest narażona nie tylko na działanie wody, ale też na duże ciśnienie hydrostatyczne. W budownictwie blachy perforowane również muszą wykazywać bardzo dużą wytrzymałość na obciążenia mechaniczne. Część z nich służy do produkcji podłóg, schodów i innych elementów konstrukcyjnych, które na co dzień wytrzymują duże obciążenie np. w trakcie ruchu pieszego.

Co jeszcze może blacha z perforacją?

Z blach perforowanych można zrobić dosłownie wszystko. Mogą one posłużyć do produkcji blatów niektórych mebli, a także funkcjonalnych półek (np. w łazience). Zastosowanie blachy perforowanej dotyczy również kwestii aranżacyjnych, gdyż można ją wykorzystać np. w produkcji minimalistycznych i nieco postindustrialnych dekoracji. Blacha ta sprawdzi się również wszędzie tam, gdzie istotne jest zadbanie o bezpieczeństwo użytkownika. Można nią obrobić podłoże, dzięki czemu woda będzie z niej spływać, a powierzchnia blachy nie będzie narażona na zamarzanie. Ważne, aby tak wykorzystana blacha posiadała powierzchnię zapewniającą użytkownikowi maksymalną przyczepność.

Podsumowując, perforacja blachy to dość prosty proces. Mimo to właśnie dzięki niej blacha zyskuje niesamowite właściwości użytkowe, które są tak powszechnie wykorzystywane w przemyśle i innych gałęziach gospodarki.

Redakcja elbudowa.com.pl

Nasz zespół redakcyjny z pasją podchodzi do tematów związanych z budownictwem, domem, multimediami, ogrodem, wnętrzami, zakupami i finansami. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą z czytelnikami, upraszczając złożone zagadnienia, aby były zrozumiałe dla każdego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?