Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo oświetlenie solarne

Czy samorządom opłaca się montować oświetlenie solarne?

Data publikacji 20 października 2022

W dobie tak drastycznego wzrostu cen energii elektrycznej oraz gwałtownych zmian klimatycznych, miasta coraz częściej poszukują innowacyjnych, ekonomicznych i ekologicznych rozwiązań, które pozwolą wygenerować oszczędności w budżet miasta, będą korzystne dla mieszkańców i ich portfeli a także przyjazne dla środowiska naturalnego. Jedną z takich koncepcji jest zastosowanie w przestrzeni publicznej oświetlenia solarnego. Tego typu lampy to zdecydowanie inwestycja w przyszłość. Lampy solarne nie generują żadnych kosztów w czasie ich eksploatacji. Energia elektryczna, którą generują w postaci światła jest zupełnie darmowa, ponieważ pochodzi od naturalnego, odnawialnego i powszechnie dostępnego źródła jakim jest słońce. Nowoczesne lampy solarne dają porównywalny strumień światła co tradycyjna lampa elektryczna, mogą być zatem śmiało stosowane jako samodzielne oświetlenie ulic, parków, skwerów czy placów zabaw. To inwestycja, która się opłaca i zwraca w błyskawicznym tempie.

Więcej o rozwiązaniach i oświetleniu solarnym dowiesz się na: https://ardant.pl/ 

Jak działają lampy solarne?

Obudowa lampy solarnej składa się z ogniwa fotowoltaicznego i akumulatora. Światło słoneczne pochłaniane jest w ciągu dnia przez lampę solarną i magazynowane w akumulatorze. Tam jest konwertowane na energię elektryczną i uwalniane po zmroku. Ta technologia pełna niezależność od sieci energetycznej i 100% oszczędności. Dodatkowo w lampach solarnych wykorzystywane są diody LED, które są energooszczędne i ekologiczne.

Oświetlenie solarne LED w przeciwieństwie do tradycyjnych źródeł światła są całkowicie pozbawione szkodliwych substancji dla życia i zdrowia takich jak rtęć, nie emitują promieniowania UV oraz podczerwieni. Technologia LED jest więc wiodącym kierunkiem rozwoju energetyki w zakresie zmniejszenia konsumpcji energii. Nic dziwnego, że coraz więcej miast decyduje się na to rozwiązanie. Oprócz znaczących oszczędności w miejskiej kasie, inwestujemy w lepszą przyszłość kolejnych pokoleń, pozostawiając im przyjazne dla środowiska i ich zdrowia innowacyjne technologie. Inteligentne rozwiązania są także doskonały elementem wizerunkowym dla miasta, które może promować się jako prekursor najnowszej generacji rozwiązań charakterystycznych dla smart city.

Naturalna przeszkodą na drodze do inwestycji w oświetlenie solarne jest koszt zakupu. Lampy solarne nie należą do najtańszych. Bezsprzecznie jest to wydatek współmierny do korzyści, jednak przy obecnych, trudnych do spięcia budżetach w miastach, taka inwestycja może być odkładana na kolejne lata. Na szczęście ekologia jest priorytetem dla współczesnego świata i istnieje wiele źródeł zewnętrznego dofinansowania, z których samorządy mogą korzystać. Pytanie czy się zdecydują? Czas pokaże.

Redakcja elbudowa.com.pl

Nasz zespół redakcyjny z pasją podchodzi do tematów związanych z budownictwem, domem, multimediami, ogrodem, wnętrzami, zakupami i finansami. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą z czytelnikami, upraszczając złożone zagadnienia, aby były zrozumiałe dla każdego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?