Strona główna
Wnętrza
Tutaj jesteś
Wnętrza pokój młodzieżowy inspiracje

Jak urządzić pokój młodzieżowy? Modne i efektowne pomysły na aranżacje

Data publikacji 17 lipca 2021

Podczas wyposażania pomieszczeń w domu warto mieć dobry pomysł, pewne zasoby finansowe i poczucie estetyki. Większość pokoi można umeblować z łatwością, jeśli ma się wizję lub z powodzeniem eksperymentuje. Często jednak zdarza się, że trudności pojawiają się w przypadku urządzania pokoju dziecięcego, a jeszcze większe – młodzieżowego. Wnętrze przeznaczone dla nastolatka to prawdziwe wyzwanie. W realizacji tego trudnego zadania można wspierać się aranżacjami i pomysłami z prasy branżowej, internetu bądź inspirować się rozwiązaniami podpatrzonymi u znajomych.

Minimalizm jest zawsze modny

Niezależnie od rozmiaru mieszkania i pokoju przeznaczonego dla nastolatka, warto uważać, by wnętrze szybko nie stało się zagracone. Najprawdopodobniej w ciągu lat użytkowania będzie zachodziła konieczność wymiany mebli na większe lub dokonania innych zmian, dlatego też lepiej jest przewidzieć sytuację i od razu zareagować. Mniejsza ilość wyposażenia wiąże się z większą łatwością modyfikowania wnętrza, robienia dowolnych przemeblowań bez konieczności rujnowania całej aranżacji. Minimalistyczny wystrój jest też bardzo modny i biorąc pod uwagę to, jak może wyglądać pokój młodzieżowy inspiracje z gazet czy internetu, jak najbardziej warto go rozważyć.

Z czym wiąże się taka aranżacja? Pokój dla nastolatka wyposażony jest jedynie w niezbędne meble czy dodatki. Wnętrze wygląda na jasne i przestronne, łatwo jest zachować wręcz sterylny porządek. Często zamiast ciężkich mebli, takich jak szafy, stosuje się inne rozwiązanie – regał, skrzynię, osobną garderobę czy jeszcze coś innego. Nie ma zbyt wielu przedmiotów o charakterze czysto dekoracyjnym, ale jeśli są, można dość łatwo zwrócić na nie uwagę i są bardzo efektowne. W pokoju można z łatwością poruszać się, ćwiczyć, tańczyć i co tylko jeszcze przyjdzie młodej osobie do głowy. Nawet niewielkie pomieszczenie urządzone w minimalistyczny sposób zdaje się być bardziej przestronne i idealne, by zapraszać do siebie znajomych.

Pokój młodzieżowy a płeć użytkownika

Obecne młodzieżowe pokoje nie prezentują się tak odmiennie w zależności od tego, jakiej płci jest ich użytkownik. Kolorystyka może być podobna, zwłaszcza że obecnie modne są intensywne barwy i kontrastowe zestawienia. Meble i dodatki często nie mają żadnego konkretnego, dominującego stylu. Z całkowitą pewnością można więc umeblować pokój młodzieżowy dla dziewczyny dość uniwersalnie, bez ryzyka, że będzie wyglądał zbyt „chłopięco”. Ważniejsza okazuje się wygoda, jak też możliwość jak najbardziej wydajnego wykorzystywania dostępnej przestrzeni. Od używania elementów wyróżniających odchodzi się już nawet w przypadku pokoi dla dziecka, nie są one już różowe lub niebieskie, wypełnione lalkami czy samochodzikami.

Bardzo często podstawowe wyposażenie otwiera pole wyobraźni i nastolatek może zadbać samodzielnie o całą resztę. Warto oczywiście służyć pomocą na każdym etapie, zwłaszcza tym młodszym nastolatkom. Niezależnie od tego, po pewnym okresie użytkowania pomieszczenia stanie się ono dużo lepiej wyposażone i dużo bardziej indywidualne, niż na początku. Dziewczyny lubią otaczać się maskotkami, bibelotami, roślinami, częściej dbają o porządek, poświęcają sporo miejsca na kolekcję odzieży, kosmetyków czy biżuterii. W pokoju należącym do chłopaka te aspekty będą częściej pomijane, natomiast zdarza się eksponowanie pierwszych kolekcji, umieszczanie komputera w widocznym miejscu, ubrania znajdują się w szafie lub w gorszym przypadku wszędzie poza nią. Zobacz również: https://www.elbudowa.com.pl/cegla-na-sciane-ciekawa-ozdoba/

Jak urządzić pokój młodzieżowy?

W pomieszczeniu przeznaczonym dla młodej osoby dobrze sprawdzi się niskie, ale szerokie i bardzo wygodne łóżko. Jednym ze sposobów uniknięcia problemu z późniejszą wymianą mebla jest po prostu kupienie większego łóżka od razu. Umieszczone może być dowolnie, praktykuje się zarówno klasyczne ustawienie pod ścianą, jak i centralne. Moda wskazuje na proste meble, dlatego też obecnie raczej unika się bardzo często spotykanych jakiś czas temu łóżek piętrowych. Ich obecność jest jednak jak najbardziej w porządku w każdej aranżacji, w której ma ona jakieś uzasadnienie – obecna moda jest naprawdę bardzo elastyczna. Tak samo zawsze da się obronić łóżko samo w sobie utrzymane w określonym stylu, jak łoże z baldachimem dla młodej dziewczyny. Jeśli wystrój pokoju będzie do niego pasował i akurat takie łóżko podoba się nastolatce, najprawdopodobniej jest bardzo dobrym wyborem.

W większym pokoju można wydzielić np. kącik do nauki lub relaksu, odpowiednio ustawiając meble. Takie rozplanowanie wnętrza może być dla nastolatka pomocne, bo ułatwi utrzymanie porządku i właściwą organizację. W mniejszych nie warto ryzykować, wystarczy po prostu wstawienie tam biurka – dopóki młoda osoba uczy się, ten mebel jest obowiązkowy z uwagi na wygodę i zdrowie. Ważne staje się również odpowiednie krzesło, którego wybór jest nie mniej skomplikowany niż właściwe dopasowanie biurka do wzrostu użytkownika. Na szczęście w sprzedaży nie brakuje różnorodnych modeli, bardzo ciekawie zaprojektowanych i stylowych, które uda się dopasować do dowolnej aranżacji pokoju. Półki, szafy, fotele są przydatne, ale nie niezbędne, dlatego też z części z nich można zrezygnować dla zapewnienia większej ilości przestrzeni. Podłoga może pozostać pokryta wykładziną, ale sprawdzi się też brak jakichkolwiek ozdób czy umieszczony przy łóżku miękki, bardzo ozdobny dywan.

Pozwól nastolatkowi urządzić pokój samodzielnie

Osoby w wieku nastoletnim chcą często same decydować o tym, w co się ubierają, czego słuchają, więc mogą też mieć dość silną wizję dotyczącą aranżacji własnego pokoju. Jeśli nastolatek ma pokój wyłącznie dla siebie, pozwolenie mu na umeblowanie i wyposażenie wnętrza może okazać się całkiem dobrym i ciekawym pomysłem. Oczywiście na początku ustala się pewne granice, dotyczące np. cen mebli albo ogólnej funkcjonalności pomieszczenia, jak również służy młodemu dekoratorowi wnętrz pomocą, gdyby po drodze napotkał jakikolwiek problem. Wybór kolorystyki, stylu, rodzaju dodatków i ustawienie wszystkiego może w pełni wynikać z wizji młodej osoby i efekty najprawdopodobniej będą dość udane. Niekiedy efekt końcowy jest dość oryginalny, ale jeśli pokój zachowuje funkcjonalność np. pod kątem nauki, rodzice nie powinni protestować.

Stworzenie aranżacji wnętrza w sposób zadowalający nastolatka będzie najprawdopodobniej skutkowało tym, że młoda osoba chętniej skorzysta z pokoju i zechce utrzymać go w porządku. Może częściej tam przebywać, poczuć się ważniejsza, pewna siebie. Stopniowe wyposażanie pomieszczenia w różne dodatki jest niekiedy popisem kreatywności, której nastolatkom nie brakuje. Mogą pojawić się nawet samodzielnie wykonane ozdoby, nastolatek zechce coś zbierać, umieści w widocznych miejscach takie przedmioty, do których ma sentyment. Końcowy wystrój pokoju ma charakter osobisty i w tym przypadku odkrywa też całkiem sporo, jeśli chodzi o upodobania nastolatka. Jakiekolwiek zmiany dokonywane przez rodziców po fakcie będą niekoniecznie mile widziane, dlatego też warto konsultować wtedy z użytkownikiem wszelkie zakupy lub chęć wymiany mebli w całym domu.

Redakcja elbudowa.com.pl

Nasz zespół redakcyjny z pasją podchodzi do tematów związanych z budownictwem, domem, multimediami, ogrodem, wnętrzami, zakupami i finansami. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą z czytelnikami, upraszczając złożone zagadnienia, aby były zrozumiałe dla każdego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?