Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Szlifierka kątowa, stołowa, oscylacyjna – czym się różnią i do jakich prac służą?

31 stycznia 2023 szlifierka

Szlifierka to niezwykle przydatne narzędzie. Posłuży nam ono nie tylko do wyrównania i wygładzenia powierzchni wykonanych z metalu, drewna czy betonu, ale również oczyszczenia materiałów z brudu i rdzy, a nawet ich cięcia. W ofercie producentów, takich jak RYOBI, znajduje się kilka rodzajów szlifierek. Jeśli nie wiecie, jaki typ sprzętu będzie najbardziej dopasowany do naszych potrzeb, zapraszamy do lektury artykułu.

Do czego przyda nam się szlifierka kątowa?

Popularna kątówka to uniwersalne narzędzie, dzięki któremu wykonamy wiele prac w domu. Zasada działania takiego sprzętu jest prosta – silnik wprawia tarczę w ruch obrotowy, przy czym rozległe zastosowanie jest możliwe dzięki temu, że na rynku dostępne są różne końcówki.

Za ich pomocą:

  • przetniemy dowolny materiał – szlifierka kątowa posłuży nam na przykład do obróbki blachy albo cięcia prętów zbrojeniowych czy elementów wykonanych z ceramiki,
  • wyszlifujemy twarde materiały, w tym metalowe, gipsowe, ceglane oraz betonowe,
  • usuniemy z powierzchni stary lakier czy rdzę.

Decydując się na taki sprzęt, dobrym wyborem jest szlifierka kątowa na akumulator firmy RYOBI. To kompaktowe, poręczne urządzenie, które ma moc i wydajność w zupełności wystarczające do domowych zastosowań. Wygodę podczas użytku zapewniają takie rozwiązania jak beznarzędziowa regulacja osłony, dwustopniowy wyłącznik oraz ergonomiczny uchwyt GripZone+.

    Dowiedz się więcej na temat szlifierek do drewna, metalu oraz gipsu.

Niezbędnik w domowym warsztacie stolarza-amatora, czyli szlifierka stołowa

Szlifierki stołowe charakteryzują się tym, że możemy je przytwierdzić do stołu bądź blatu roboczego – nie musimy tego jednak robić na stałe, gdyż w każdej chwili sprzęt możemy przenieść w inne miejsce. Jest to łatwe ze względu na niewielką wagę i kompaktowe wymiary. Urządzenie zapewnia duży komfort w trakcie szlifowania ze względu na redukcję drgań. Co więcej, sprzęt pozwala zachować wysoki poziom bezpieczeństwa, na co wpływają na przykład osłony chroniące przed iskrami.

Stosując szlifierki stołowe, możemy szybko i efektywnie:

  • naostrzyć noże, dłuta, śruby czy wiertła,
  • zredukować grubość materiałów wykonanych z betonu, metalu albo drewna,
  • oczyścić powierzchnie z brudu czy rdzy, a także wyszlifować i wypolerować je,
  • wyfrezować duże elementy bądź niewielkie detale.

Funkcjonalność wzrasta, jeśli wybierzemy     urządzenia do szlifowania i frezowania z wymiennym elementem, a więc na przykład kamieniem szlifierskim oraz dyskiem, do którego przytwierdza się papier ścierny. Warto zdecydować się na szlifierki stołowe RYOBI. Mamy w nich do dyspozycji na przykład poprawiającą stabilność i zmniejszającą drgania aluminiową stopę oraz szybki ochronne stanowiące skuteczną barierę przed opiłkami metalu.

szlifierka

Precyzja i estetyka przy obróbce drewna – szlifierka oscylacyjna

Jeśli interesuje nas szlifierka do drewna, wybór może paść na urządzenie oscylacyjne. Jego cechą jest płaska stopa szlifierska wprawiana w ruch przez silnik, która ma kształt prostokąta bądź trójkąta (tzw. delta) i do której mocuje się papier ścierny. Takie rozwiązanie pozwala na:

  • zachowanie dużej kontroli podczas obróbki powierzchni,
  • dotarcie do trudno dostępnych miejsc, takich jak narożniki, co wpływa na wysoką precyzję i dokładność w trakcie pracy,
  • obróbkę zarówno małych, jak i dużych powierzchni – w sprzedaży dostępne są urządzenia mające zróżnicowaną przestrzeń roboczą.

Szlifierki oscylacyjne umożliwiają szybkie i efektywne wyrównywanie oraz polerowanie powierzchni płaskich, natomiast raczej nie sprawdzą się tam, gdzie jest sporo krzywizn. Takie sprzęty w domowym warsztacie są najczęściej wykorzystywane do obróbki drewna, w tym na przykład wykończenia drewnianej podłogi. Sprawdzą się ponadto w sytuacji, gdy musimy usunąć farbę ze starych drzwi czy okien. Jeśli postawimy na sprzęt z dużą mocą, na poziomie 200-300 W, i sporą liczbą oscylacji, poradzimy sobie również ze ścieraniem gipsu, betonu oraz metalu.

używanie szlifierki

Przed zakupem sprawdźmy, czy urządzenie posiada funkcjonalne i ergonomiczne rozwiązania. Chodzi między innymi o stosowane w urządzeniach RYOBI mocowanie papieru ściernego za pomocą rzepów bądź zacisków czy cyklonowy system odsysania pyłu.

    Czytaj informacje o rodzajach szlifierek.

Jaki rodzaj szlifierki wybrać?

Lekkie i wygodne w obsłudze, ekologiczne oraz wydajne szlifierki akumulatorowe RYOBI to podstawowe wyposażenie domowego warsztatu. Są przeznaczone do różnego typu prac. Przy czym, o ile szlifierka kątowa posłuży nam do cięcia materiałów, wygładzania powierzchni albo usuwania rdzy, o tyle stołowa sprawdzi się również w przypadku ostrzenia ręcznych narzędzi i przedmiotów codziennego użytku. Z kolei szlifierka oscylacyjna jest przeznaczona głównie do prac w drewnie, choć nie tylko. Takie sprzęty mają rozległe zastosowanie, dlatego są często wykorzystywane przez majsterkowiczów.

Redakcja elbudowa.com.pl

Redakcja Elbudowa.com.pl to grupa specjalistów z zakresu budownictwa oraz domu. W naszych artykułach znajdziesz także wiele innych tematów, które opierają się na naszym wieloletnim doświadczeniu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak zapobiegać zalaniom w pomieszczeniach
Jaką koparko-ładowarkę kupić
urządzenia budowlane

Jesteś zainteresowany reklamą?

urządzenia budowlane