Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom cegła na ścianę

Cegła na ścianę – ciekawa ozdoba

Data publikacji 5 lipca 2021

Płytki ze starej cegły to ozdoby coraz chętniej zakładane na ściany zarówno domów jak i mieszkań. Stanowią unikaną dekorację pomieszczenia, czynią je wyjątkowym. Są nawiązaniem do cegieł sprzed lat, które wielu osobom kojarzą się z niebanalnymi murami starych domów. Czy każdy wystrój pomieszczenia pasuje do takich płytek?

Płytki z cegieł. Jak powstają?

Cegiełki na ścianę powstają w bardzo oryginalny sposób. Nie są to produkty masowej produkcji. Do ich wytwarzania wykorzystuje się stare, oryginalne cegły sprzed lat. przez lata poddawane działaniom promieni słonecznych i wilgoci. Dzięki temu charakteryzują się unikalnym wyglądem. W zasadzie nie ma dwóch takich samych cegieł. Każda z nich ma inne odcienie. Na każdej jest inna gra kolorów, różne przebarwienia. Takie cegły są skupowane przez firmy zajmujące się produkcją płytek, dokładnie czyszczone i segregowane. Pod uwagę bierze się oczywiście wielkość cegieł, bowiem nie wszystkie cegły wytwarzane przed laty były dokładnie takiej samej wielkości. Pod uwagę bierze się też odcień cegły. To bowiem, że każda z nich jest inna, nie oznacza, że wiele nie jest w podobnym odcieniu.

Tak posegregowane cegły tnie się na cienkie plasterki, których grubość z reguły nie przekracza dwóch centymetrów. Płytki ceglane są gotowe. Takie płytki można zakładać na ściany różnych pomieszczeń, pamiętając jednak, że w niektórych nie powinny się znaleźć.

Wilgoć, a cegła

Cegła na ścianę to materiał bardzo higroskopijny. Szybko przejmuje wilgoć z otoczenia ale też błyskawicznie ją oddaje. Nie powinno się zatem zakładać takich cegieł w pomieszczeniach o dużej wilgotności, na przykład w łazience. Nie sprawdzą się też na zawilgoconych ścianach. Szybko wilgoć ze ścian będzie widoczna także na założonych cegłach. Na takich ścianach można je zakładać tylko pod jednym warunkiem. Trzeba najpierw pokryć ściany preparatem, który uniemożliwi przenikanie wilgoci na założone cegły. Nie można też zapominać o miejscach styku ceglanych płytek z podłogą. Te miejsca także powinny zostać odizolowane od ewentualnej wilgoci. Dobrym pomysłem jest tu choćby wykorzystanie silikonu.

Płytki z cegieł zmienią wygląd pomieszczenia

Cegiełki na ścianę same w sobie są ozdoba, nie można jednak zapominać, że zmieniają wygląd pomieszczenia, a inne elementy wystroju musza być do takiej ozdoby dostosowane. Przykładem są tu choćby kolory ścian. Cegła na ścianie świetnie komponuje się z jasnymi barwami ścian. Dziwne wygląda przy ścianach pomalowanych w ostrych kolorach. Kompletnie nie pasują też kolory będące kontrastem dla czerwonawej barwy cegieł. Idealnym kolorem na ścianę z cegłami jest kolor biały, nie jest to jednak generalna zasada. Wiele zależy też od tego jaki odcień mają same cegły.

Część pomieszczenia, w którym zostaną założone płytki ceglane, nieco się zaciemni. Dobrze więc zakładać takie ozdoby na ściany dobrze doświetlone światłem słonecznym. Czasami warto też doświetlić same cegły dodatkowym światłem, podkreślając w ten sposób ich piękny wygląd i fakturę starego muru.

Cegła na ścianie ozdobi pomieszczenie. Jeszcze lepiej jednak będzie, gdy na ścianie z cegieł pojawią się dodatkowe ozdoby. Jest to na przykład świetne miejsce na ładne, niezbyt duże obrazy czy też zdjęcia rodzinne.

Jest bardzo delikatna granica pomiędzy odpowiednią ilością płytek z cegieł na ścianie, a zbyt dużą. Jeśli zdecydujemy się na zbyt dużą powierzchnię ceglanych ścian, samo pomieszczenie będzie wyglądało mało atrakcyjnie. Płytki z cegieł będą dominującą ozdobą w takim pomieszczeniu, co spowoduje, że sam wystrój czy umeblowanie będzie mniej widoczne. Takie pomieszczenie stanie się dość ciemne, a zbyt duża ilość ceglanych płytek na ścianach, spowoduje, że w całym pomieszczeniu będzie dominować czerwonawa barwa cegieł. Nie będzie to wyglądać dobrze.

Warto zobaczyć: Jak urządzić pokój młodzieżowy?

Stara cegła na ścianie, a umeblowanie pomieszczenia

Warto mieć świadomość, że nie każde umeblowanie pasuje do pomieszczenia, gdzie założono płytki z cegieł na ścianę. Trzeba bardzo rozważnie podchodzić do meblowania takich pomieszczeń. Idealnie sprawdzają się meble o prostych kształtach, tapicerowane, ale bez krzykliwie wyglądającej tapicerki i proste ozdoby. Nie oznacza to jednak, że sprawdzi się tylko proste wnętrze w stylu skandynawskim. Ozdoby z cegieł świetnie pasują tez do mebli stylizowanych na stare lub ozdób sprzed lat, kupionych gdzieś w sklepie z artykułami używanymi.

Jak dbać o ceglane płytki na ścianie?

Cegła na ścianie, to materiał bardzo podatny na zaplamienie. Tłuste plamy czy też plamy, które zabarwią cegłę na inny kolor, szybko wnikną w strukturę cegły i staną się niemożliwe do usunięcia. Zawsze więc trzeba bardzo uważać, by płytek z cegieł przypadkowo nie zabrudzić. Można oczywiście takie płytki pokryć preparatem ochronnym, zmieni to jednak trochę wygląd cegieł. Ci, którym zależy na tym, by płytki z cegieł wyglądały jak mur przed laty, powinni po prostu zachować tą ozdobę w czystości.

Usuwanie kurzu z zakamarków cegieł i fug jest łatwe. Wystarczy do tego szczoteczka ze średnio twardym włosiem. Ścianę z cegieł można także myć wodą z dodatkiem detergentu.

Zadbana ściana z ceglanych płytek, przez długie lata będzie piękną ozdoba pomieszczenia. Chcąc coś w nim zmienić, nie trzeba jej likwidować. Zawsze można bowiem cegły pomalować na wybrany kolor. Pomalowane także będą wyglądać pięknie.

Redakcja elbudowa.com.pl

Nasz zespół redakcyjny z pasją podchodzi do tematów związanych z budownictwem, domem, multimediami, ogrodem, wnętrzami, zakupami i finansami. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą z czytelnikami, upraszczając złożone zagadnienia, aby były zrozumiałe dla każdego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?