Strona główna
Wnętrza
Tutaj jesteś
Wnętrza ciepły montaż okien

Ciepły montaż okien – na czym polega?

Data publikacji 1 grudnia 2021

Prawidłowy montaż pozwala na zachowanie doskonałej szczelności okien. Obojętnie czy kupimy produkt droższy, czy tańszy, jeśli nie będzie prawidłowo zamontowany, nie spełni swojej funkcji. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, na czym polega ciepły montaż okien, czym różni się od metody tradycyjnej i z jakich etapów się składa.

Na czym polega ciepły montaż okien?

Ciepły montaż stosuje się tylko w przypadku muru trójwarstwowego lub dwuwarstwowego. Polega on na użyciu trzech warstw izolacji:
1. Izolatora termicznego PUR – jest to warstwa środkowa, której przeznaczeniem jest rola izolatora akustycznego i termicznego. Ważne aby zawsze była sucha, ponieważ przemoczona nie zapewni dokładnej ochrony.
2. Taśmy paroszczelnej – jest ostatnią warstwą stanowiącą uszczelnienie wewnętrzne, które uniemożliwia przenikanie pary wodnej oraz wilgoci z wnętrza pomieszczenia.
3. Taśmy paroprzepuszczalnej lub rozprężnej – ten rodzaj taśmy ma za zadanie zabezpieczenie przed wilgocią. Oprócz tego doskonale chroni przed wiatrem czy promieniami UV.

Jaka jest różnica między ciepłym montażem okien a tradycyjnym?

W przypadku montażu standardowego, który jest wykonywany bezpośrednio w izolacji, jedynym uszczelnieniem jest tylko pianka poliuretanowa. Pianka w takim przypadku ulega degradacji, powodując straty ciepła w pomieszczeniu. Metoda tradycyjna niestety nie może gwarantować trwałej izolacji, dlatego nawet okna najnowszej technologi nie spełnią wymagań co do szczelności. Natomiast ciepły montaż okien doskonale sprawdza się w każdych warunkach.

Mała kuchnia z wyspą

Ciepły montaż okien i jego etapy

Praca rozpoczyna się od przygotowania otworu, w którym ma zostać umieszczone okno. Ważne, aby rozmiar otworu był o kilka milimetrów większy od ramy, pozwoli to na zapewnienie przestrzeni podczas zmian temperatury. Okno powinno być montowane w miejscu, które zminimalizuje straty ciepła. W przypadku kiedy ściana jest już ocieplona, dobrze by było, aby osadzenie okna przesunąć do skraju warstwy nośnej. Całą powierzchnię ościeża trzeba wyrównać przy pomocy zaprawy murarskiej oraz zagruntować specjalnym środkiem, który zwiększy przyczepność i wzmocni podłoże. Kolejny etap to podparcie i zaklinowanie okna. Jeśli okno nie będzie się opierać na klockach i specjalnych klinach z czasem ulegnie deformacji. Najlepiej jest kliny zastosować tylko w pobliżu narożników, można również zastosować styropianowe kształtki. Następnie przychodzi czas na zamocowanie okna. W tym przypadku należy dostosować odpowiednie kołki mocujące oraz kotwy, które muszą znajdować się na wszystkich bokach ościeżnicy. Godnym uwagi jest fakt, że kołki do szybkiego montażu nie zapewniają dobrego mocowania, również mocowanie na powierzchni profilu skutkuje deformacją podczas dokręcania. Ostatnim etapem jest uszczelnienie oraz wykończenie okna. Podczas montażu ciepłego najpierw stosuje się piankę montażową oraz stosuje wspomnianą wcześniej taśmę paraprzepuszczalną. Następnie musi zostać nałożony izolator oraz taśma paroszczelna. Osadzone w ten sposób okno na pewno posłuży przez długie lata.

Ciepły montaż okien i największe jego zalety

Do podstawowych zalet montażu ciepłego okien zaliczyć możemy:
– gwarancję szczelnego montażu
– skuteczność w przeciwdziałaniu ucieczki ciepła
– mniejsze koszty ogrzewania budynku
– brak wilgoci oraz grzybów czy pleśni
– brak łuszczenia się farby na ścianach lub suficie
Ważną kwestią jest również możliwość otrzymania dofinansowania z programu ” Czyste powietrze”, lub odliczenie kosztów od podatku.

Pamiętajmy, że taśmy okienne są bardzo elastyczne i wytrzymałe na mechaniczne uszkodzenia. Oprócz tego posiadają doskonałą przyczepność, dlatego są wskazane do wszystkich materiałów budowlanych. Taśmy okienne można pomalować lub tynkować.
Decydując się na montaż okien tym sposobem, warto zatrudnić renomowaną firmę, aby mieć pewność, że wszystko przebiegnie sprawnie i bez problemów.

Pomysły na kuchnię z wyspą otwartą na salon

Redakcja elbudowa.com.pl

Nasz zespół redakcyjny z pasją podchodzi do tematów związanych z budownictwem, domem, multimediami, ogrodem, wnętrzami, zakupami i finansami. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą z czytelnikami, upraszczając złożone zagadnienia, aby były zrozumiałe dla każdego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?