Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Co to wibrator do betonu i do czego służy?

1 lutego 2023 wibrator do betonu


Nie bez przyczyny beton to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów budowlanych. Wykonane z niego konstrukcje są niezwykle trwałe, jednocześnie cechując się wysoką odpornością zarówno na ściskanie, jak również ścieranie. Jednak aby budulec ten mógł uzyskać swoje pełne właściwości techniczne, niezbędne jest, aby tuż po wylaniu go do formy szalunkowej został on dokładnie zagęszczony przez wibrator do betonu.

Po co stosować wibrator do betonu?

Beton to materiał budowlany składający się z dokładnie rozrobionej mieszaniny cementu wraz z wodą, gruzem oraz drobnym kruszywem. W zależności od wymogów projektowych w skład mieszanki mogą także wchodzić dodatki uszlachetniające. Jak nietrudno się domyślić konsystencja uzyskanej w ten sposób zaprawy sprzyja zatrzymywaniu w sobie dużej ilości pęcherzyków powietrza, które to znacząco osłabiają końcową wytrzymałość budulca.

Rozwiązaniem tego problemu jest wibrator do betonu (znany również jako buława wibracyjna). Jest to przyrząd wyposażony w specjalną buławę, wprawianą przez wydajny silnik elektryczny w drgania o bardzo wysokiej częstotliwości. Buława ta zanurzana jest w wylanym do formy szalunkowej betonie, a jej dynamiczne wibracje gwałtownie poruszają zaprawą, uwalniając tym samym uwięzione w niej pęcherzyki powietrza.

Wibrator do betonu pomaga również w prawidłowym ułożeniu się mieszaniny betonowej w szalunku, pomagając zaprawie wypełnić wszystkie szczeliny. Jest to szczególnie ważne w miejscach, w których w szalunku przewidziane zostały miejsca na wszelkiego rodzaju otwory, peszle oraz inne elementy utrudniające samoczynne rozlewanie się betonu.

Dobrej klasy wibrator do betonu jest także w stanie pomóc w wydostaniu się na wierzch nadmiaru wody z mieszanki betonowej, przyśpieszając tym samym czas jej wiązania.



W jaki sposób działa wibrator do betonu?

Wibrator do betonu to stosunkowo proste w budowie urządzenie. Przyrząd ten składa się z silnika elektrycznego o dużej mocy, który to połączony jest z buławą wibracyjną poprzez elastyczny wałek napędowy. Całość obudowana jest materiałami odpornymi na uszkodzenia mechaniczne oraz bezpośrednie działanie wilgoci.

Jak zatem działa wibrator do betonu? Otóż silnik tego urządzenia wprawia w ruch obrotowy wałek przekaźnikowy połączony bezpośrednio z buławą. W jej środku zlokalizowany jest z kolei silnik wibracyjny, w którego skład wchodzi system ciężarków mimośrodowych. Obracające się z wysoką prędkością ciężarki powodują gwałtowną zmianę położenia buławy względem jej osi, tym samym wprawiając ją w wibracje o wysokiej częstotliwości.

Na co zwrócić uwagę kupując wibrator do betonu?

Podstawowym parametrem wibratora do betonu opisującym jego zdolność do zagęszczania zapraw jest ilość wibracji, w jaką wprawiana jest buława w ciągu jednej minuty. Im liczba ta będzie większa, tym wydajniej przebiegać będzie proces zagęszczania betonu. Ilość wibracji wpływać będzie także na to, jak dobrze wibrator do betonu poradzi sobie z wprawianiem w ruch głęboko położonych warstw zaprawy, zapewniając tym samym możliwość pracy nawet przy formach szalunkowych.

Kupując wibrator do betonu, powinno się również zwrócić uwagę na długość elastycznego przekaźnika napędu. Urządzenia wyposażone w długi przewód ułatwią dostanie się do głębszych warstw wylewki, pozwalając na wygodną pracę z rusztowań oraz różnego rodzaju podestów zlokalizowanych wokół szalunku.

Wibrator do betonu – zasilany sieciowo czy akumulatorowo?

Obecnie zasilany sieciowo wibrator do betonu coraz częściej wypierany jest poprzez narzędzia akumulatorowe. Dzięki stosowaniu w nich silników bezszczotkowych nie ustępują one wydajnością od wariantów napędzanych z gniazdka, jednocześnie zapewniając znacznie większą swobodę ruchu.

Najlepszym tego przykładem może być wibrator do betonu Hikoki UV3628DA. Urządzenie to zapewnia prędkość dochodzącą do 15 200 obrotów na minutę, generując tym samym ilość wibracji wystarczającą do zagęszczania betonu w zastosowaniach budowlanych oraz przemysłowych. 

Wibrator do betonu Hikoki na tle konkurencji świetnie wypada także pod względem czasu na pracy jednym naładowaniu baterii. Sprzęt ten sparowany z akumulatorem BSL36B18 zapewnia nawet 40 minut ciągłego wibrowania.

Redakcja elbudowa.com.pl

Redakcja Elbudowa.com.pl to grupa specjalistów z zakresu budownictwa oraz domu. W naszych artykułach znajdziesz także wiele innych tematów, które opierają się na naszym wieloletnim doświadczeniu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak zapobiegać zalaniom w pomieszczeniach
Jaką koparko-ładowarkę kupić
urządzenia budowlane

Jesteś zainteresowany reklamą?

urządzenia budowlane