Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom dlaczego kot sika na łóżko

Dlaczego kot sika na łóżko? Przyczyny i rozwiązania problemu

Data publikacji 22 maja 2023

Zmagasz się z sytuacją, gdy Twój kot zaczyna nagle sikać na łóżko, zamiast korzystać z kuwety? W takich przypadkach ważne jest, aby zrozumieć, co może być przyczyną tego niepokojącego zachowania i jak temu zaradzić. W tym artykule omówimy różne przyczyny, dla których koty sikają na łóżka oraz zaproponujemy rozwiązania, które mogą pomóc w rozwiązaniu tego problemu.

Częstotliwość oddawania moczu u kotów

Warto zacząć od zrozumienia, jak często koty oddają mocz i jakie są naturalne zachowania związane z oddawaniem moczu. Dorosłe koty powinny wypić około 50 mililitrów wody na kilogram wagi ciała dziennie. Jeśli podajesz kotu wilgotną karmę, która składa się w 80 do 90 procent wody, kot nie będzie musiał wiele pić. Jeśli jednak temperatura wzrasta lub kot jest bardzo aktywny, ilość wypijanej przez niego wody może być znacznie wyższa od przeciętnej.

Organizm wydala część wchłoniętej wody przez nerki, a więc pozbywa się także toksyn. Oczywiście kot nie robi tego wszystkiego naraz, ale rozkłada to na cały dzień. W efekcie koty oddają mocz około dwóch do czterech razy dziennie.

Przyczyny sikania do łóżka

Niektóre koty, które sikają do łóżek swoich dwunożnych przyjaciół, mają po prostu taki nieprzyjemny nawyk. Inne są już leciwe i po prostu nie dają rady utrzymać moczu. Warto jednak podkreślić, że w wielu przypadkach takie zachowanie jest również poważnym sygnałem, że coś jest nie tak.

Następujące problemy fizyczne i psychiczne są możliwymi czynnikami wywołującymi nieczystość u kotów:

Choroby

Różne choroby mogą mieć wpływ na oddawanie moczu przez zwierzęta domowe. Wpływają one bezpośrednio na zachowanie kota lub powodują, że ma on większe pragnienie. Z tymi przyczynami często wiąże się potrzeba oddania moczu, a dodatkowa niepewność kota związana z bólem powoduje, że robi przypadkowo najczęściej do łóżka lub legowiska.

Kamienie w pęcherzu moczowym, kamienie nerkowe i kryształki kwasu moczowego

W zależności od składu kamienia możliwe są różne przyczyny, np. bakteryjne zakażenia dróg moczowych. Możliwe leczenie obejmuje leki (np. środki rozpuszczające kamienie w pęcherzu, leki przeciwzapalne, przeciwbólowe), infuzja płynów, żywienie dietetyczne, operacja.

Zapalenie pęcherza moczowego

Infekcje lub idiopatyczne zapalenie pęcherza moczowego (FIC) są kolejną przyczyną. Możliwe leczenie obejmuje antybiotyki oraz pokarm rozpuszczający kryształki kwasu moczowego.

Diabetes mellitus (cukrzyca)

Problemy z nerkami, nadmiar kortyzolu, otyłość mogą prowadzić do cukrzycy. Leczenie obejmuje podawanie insuliny, zmianę diety i redukcję wagi.

Niewydolność nerek

Nowotwory, infekcje (np. FIP), zatrucia, genetyczna niewydolność mogą prowadzić do niewydolności nerek. Leczenie obejmuje dietę nerkową, terapię wspomagającą z lekami.

Strach i stres

Koty to bardzo wrażliwe zwierzęta, a przyzwyczajenie odgrywa w ich życiu ważną rolę. Nawet najmniejsze zmiany w ich codziennym życiu lub otoczeniu mogą wywołać u nich uczucie stresu lub strachu. Należą do nich na przykład:

  • nowo urządzony pokój lub nowe meble,
  • nietypowe wydarzenia (np. fajerwerki sylwestrowe),
  • przeprowadzka do nowego domu,
  • śmierć lub nieobecność ukochanego członka rodziny,
  • wprowadzenie się nowej osoby lub nowego zwierzęcego towarzysza.

Nawet jeśli nagle zachowujesz się inaczej niż zwykle, może to mieć wpływ na zachowanie Twojego kota. Masz mniej czasu dla swojego kota, ponieważ masz nową pracę? Czasami nuda lub częsta samotność może również doprowadzić do przeciążenia psychicznego u Twojego pupila.

Łóżko lub legowisko jako miejsce dające poczucie bezpieczeństwa

Dla niektórych kotów łóżko ich ukochanych opiekunów jest miejscem, gdzie mogą się wycofać i czuć się bezpiecznie. Może to na początku wydawać się dziwne, ale ma to swój powód: Pachnie ono jego opiekunem i tym samym daje kotu poczucie bezpieczeństwa i pewności.

Także na przykład fakt, że legowisko kota jest podwyższone, może sprawić, że wrażliwy kotek poczuje się bezpieczniej. Jego legowisko oferuje optymalną pod względem technicznym „wersję zastępczą” kuwety. Jest ono nie tylko mięciutkie i dobrze chłonie płyny, lecz zapewnia też dyskrecję podczas załatwiania potrzeb.

Kuweta lub żwirek jako potencjalny problem

Jeśli Twój kot jest zdrowy fizycznie i dobrze czuje się psychicznie, problem może być spowodowany samą kuwetą. W zależności od tego, czy Twój kot od razu odrzuca kuwety, czy też dopiero po jakimś czasie sika do łóżka, Twój kot może po prostu nie lubić gatunku kuwety.

Na przykład, niektóre koty nie lubią zamykanych kuwet. Problemem może być również żwirek. Był ostatnio wymieniany? Jakiego gatunku jest żwirek dla kota, który używasz? Może warto spróbować innej odmiany?

Silnie pachnący środek czyszczący, którego używasz do czyszczenia toalety swojego pupila, może również spowodować, że zwierzak nie będzie chciał korzystać z kuwety. Zbyt rzadko czyszczona kocia toaleta lub nieodpowiednie miejsce, w którym została umieszczona, mogą także stanowić powód, dla którego Twój kot nie chce z niej korzystać.

Wskazówki: Jak odzwyczaić kota od sikania do łóżka?

Jeśli Twój kot już raz nasikał Ci do łóżka, z pewnością wiesz jedno: Zapach kociego moczu jest bardzo nieprzyjemny. Oczywiście możesz czyścić swój materac specjalnymi środkami czyszczącymi. Jednak żółtawa plama po moczu zwykle już pozostanie i będzie Cię denerwować.

Zamykanie drzwi do sypialni nie może być trwałym rozwiązaniem. Zwłaszcza, że Twój kot prawdopodobnie poszuka wtedy innego przytulnego kącika, w którym będzie mógł oddać mocz. Co możesz więc zrobić, jeśli Twój kot konsekwentnie odmawia korzystania z kuwety i na znak protestu załatwia się w sypialni?

Poniższe pięć wskazówek pomoże Ci zmienić zachowanie Twojego kota:

Wskazówka 1: Udaj się do weterynarza

Zanim zaczniesz szukać przyczyn, a tym samym badać kocią psychikę, zabierz kota do weterynarza. Może on zbadać kota i stwierdzić, czy jest on zdrowy fizycznie. Jest to szczególnie ważne, jeśli czujesz, że Twój pupil cierpi z powodu bólu.

Jeśli weterynarz stwierdzi chorobę, to odpowiednia terapia może doprowadzić do tego, że kot będzie stopniowo przyzwyczajał się do ponownego korzystania z kuwety.

Wskazówka 2: Spraw, aby łóżko było dla kota niewygodne

Koty lubią mieć miękko i przytulnie. Z kolei z twardego, szeleszczącego podłoża szybko uciekną. Oprócz wodoodpornych ochraniaczy na materac można więc w ciągu dnia przykryć łóżko np. złotym i srebrnym kocem ratunkowym (takim jak te, które można znaleźć w apteczkach), woskowym obrusem (do stołów ogrodowych) lub gazetą. Po prostu wypróbuj, czego Twój kot nie lubi.

Inną możliwością jest przeniesienie miejsca karmienia Twojego pupila do sypialni. Tam, gdzie koty jedzą, zazwyczaj się nie załatwiają.

Wskazówka 3: Zapewnij swojemu kotu bezpieczeństwo

Aby skłonić kota ponownie do korzystania z kuwety, należy pomyśleć o tym, jak zlikwidować czynnik, który potencjalnie może go stresować. Musisz zadbać o to, aby Twój kot czuł się bezpiecznie.

Jeśli problemem jest tylko nowy detergent lub nietypowo pachnąca świeca zapachowa, to oczywiście można łatwo temu zaradzić. Ale co, jeśli nowej sytuacji nie da się zmienić?

W takim przypadku musisz pomóc kotu przyzwyczaić się do niej. Bądź cierpliwy wobec swojego kota i nie oczekuj, że z dnia na dzień przestanie on sikać do łóżka.

Wskazówka 4: Zmniejsz stres

Jeśli kot sika do łóżka, prawie zawsze wiąże się to z niepewnością. Nie ma tutaj różnicy czy kot cierpi z powodu stresu psychicznego czy z powodu choroby fizycznej. Dlatego w fazie przejściowej podchodź do kota z dużą dawką miłości i uwagi. Karcenie kota za zmoczenie łóżka w każdym przypadku przyniosłoby efekt odwrotny do zamierzonego! Nie oznacza to jednak, że należy go głaskać w momencie popełnienia faux pas.

Wykazuj swoje niezadowolenie tonem głosu i mimiką. Jeśli jednak reprymenda przyjdzie zbyt późno, kot nie będzie już kojarzył jej ze zmoczeniem łóżka.

Wskazówka 5: Stosuj feromony lub esencje kwiatowe Bacha

Aby ponownie zwiększyć poczucie bezpieczeństwa kota, pomocne mogą być również specjalne dyfuzory zapachowe podpinane do prądu. Są to syntetycznie naśladowane naturalne kocie feromony.

Feromony te są substancjami zapachowymi w organizmie kota, które sprzyjają dobremu samopoczuciu zwierząt. Matki przekazują ją swoim kociakom podczas karmienia piersią. W ten sposób wysyłany jest podświadomie komunikat, że wszystko jest w porządku, a małe kotki mogą się zrelaksować.

W szczególnie stresujących momentach, na przykład podczas przeprowadzki czy remontu domu, od czasu do czasu mogą pomóc także esencje kwiatowe Bacha. Jest to ziołowy środek uspokajający, który w naturalny sposób może złagodzić niepokój kota.

W obu przypadkach należy jednak przed użyciem skonsultować się z weterynarzem.

Przypadek dla trenera zwierząt?

Czasami trzeba mieć trochę doświadczenia, aby dojść do przyczyny braku czystości u kota. Opiekunom zdarza się przeoczyć drobne zmiany, które wydają się nie mieć znaczenia.

Jeśli powyższe wskazówki nie pomogą w rozwiązaniu problemu, zdecydowanie należy zasięgnąć porady eksperta. Istnieją bowiem specjalni koci psychologowie, którzy mogą pomóc Tobie i Twojemu kotu w tej nieprzyjemnej sytuacji.

Działanie doraźne w przypadku sikania do łóżka

Stwórz dobrą atmosferę i cierpliwe czekaj: Oczywiście, pomaga to tylko w ograniczonym stopniu w przypadku nagłego przypadku nasikania do łóżka. Dlatego też, aby uchronić swoje łóżko przed nieprzyjemnym kocim moczem, należy podjąć następujące środki:

  • Zdejmij z łóżka wszelką pościel i pokrowce.
  • Wypierz je dokładnie w pralce zgodnie instrukcją prania.
  • Spróbuj zmyć żółte plamy za pomocą środka do płukania zawierającego ocet albo specjalnych mydeł włókienniczych lub enzymatycznych.
  • Zdezynfekuj zanieczyszczone miejsca, a następnie ponownie wypierz tkaniny.

Zapamiętaj, że Twój kot nie jest złośliwy, a karanie go za to zachowanie może tylko pogłębić problem. Dbanie o komfort i poczucie bezpieczeństwa Twojego pupila jest kluczem do rozwiązania problemu sikania na łóżko.

Redakcja elbudowa.com.pl

Nasz zespół redakcyjny z pasją podchodzi do tematów związanych z budownictwem, domem, multimediami, ogrodem, wnętrzami, zakupami i finansami. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą z czytelnikami, upraszczając złożone zagadnienia, aby były zrozumiałe dla każdego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?