Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo domy z prefabrykatów

Domy z prefabrykatów – historia a współczesność

Data publikacji 15 lipca 2021

Polacy z budownictwem prefabrykowanym mieli już do czynienia na wielką skalę w latach 70-tych oraz 80-tych. W tej technologii masowo wznoszono całe osiedla mieszkaniowe. Braki materiałowe, wadliwe wykonawstwo, narzucone normy projektowe – to wszystko doprowadziło do negatywnego odbioru tej technologii. Czas to zmienić, bowiem budownictwo prefabrykowane posiada mnóstwo zalet.

Technologia prefabrykowana a zapotrzebowanie mieszkaniowe

Skąd wynika tak negatywne podejście Polaków do technologii prefabrykowanej? Jak była mowa we wstępie wszystkiemu winna jest poprzednia, słusznie miniona epoka PRL-u. Polska po drugiej wojnie światowej była krajem mocno zniszczonym. Borykano się z ogromnym zapotrzebowaniem na budynki mieszkalne. Znane są przypadki gdy w powojennych latach na jedno trzypokojowe mieszkania przypadało aż 5 rodzin! Szukano więc szybkiego sposobu na to by zaspokoić ogromny głód mieszkaniowy. Pod względem szybkości budowy technologia prefabrykowana nie ma sobie równych.

Historia budownictwa prefabrykowanego

Historia tego systemu budownictwa swoje korzenie ma jeszcze w XIX wieku. Za ojca budynków prefabrykowanych uważa się słynnego, francuskiego projektanta Le Corbusiera. Wizjoner, który zrewolucjonizował podejście do budownictwa mieszkaniowego. Zniszczenia pierwszej wojny światowej pozbawiły mieszkania miliony ludzi na całym świecie. Le Corbusier za cel obrał sobie stworzenie budownictwa masowego, taniego, dostępnego dla każdego. Pierwszym projektem z użyciem elementów prefabrykowanych był Maison Dom-ino. Niestety nigdy nie doszło do realizacji tego projektu. To jednak wystarczyło by na dobre odmienić przyszłą architekturę wielu miast na całym świecie. Projekt ten stanowił inspirację dla dalszych pokoleń architektów.

Pierwsze budynki w technologii prefabrykowanej powstały w latach 30-tych we Francji. Druga wojna światowa, doprowadziła do drenażu wykwalifikowanych robotników budowlanych. W rezultacie po zakończeniu działań wojennych tak naprawdę, nie miał kto budować. To wszystko przyczyniło się do prawdziwej zapaści na rynku mieszakowym w całym kontynencie. Do tego trzeba dodać ogromny boom demograficzny. Szukano technologii, która pozwoli budować szybko, wydajnie i tanio. Bez względu na panujące warunki pogodowe. Na wszystkie te potrzeby domy z prefabrykatów były idealną odpowiedzią.

Technologia prefabrykowana w Polsce

W Polsce pierwsze budynki prefabrykowane zaczęto stawiać w latach 70-tych. O ile mieszkańcy Europy Zachodniej mogą cieszyć się mieszkaniami o sporej powierzchni, z przemyślanym układem funkcjonalnym to Polacy mogą jedynie narzekać. Nieodpowiednie materiały wykończeniowe, presja wywierana na projektantów dotycząca norm projektowania, fatalne wykonawstwo – to wszystko przekłada się na niską jakość użytkową budynków. Upadek PRL-u unormował jednak sytuację. Pojawiły się firmy specjalizujące się w budownictwie prefabrykowanym, stawiające na jakość. Przez całe lata 90-te i początek XXI stulecia technologia prefabrykowana była stosowana głównie w budownictwie przemysłowym, drogowym czy handlowym. Pomału na popularności zyskują domy z prefabrykatów betonowych.

Domy z prefabrykatów dobrym sposobem na skrócenie czasu budowy

Na przestrzeni ostatnich 30 lat gołym okiem można zobaczyć jak diametralnej zmianie uległ wygląd polskich miast i wsi. Budownictwo jednorodzinne przeżywa prawdziwy boom. Rosną nowe przedmieścia, zagęszczeniu uległa zabudowa wsi. Inwestycje te odbywają się jednak przy zastosowaniu głównie jednej, wspomnianej już wcześniej tradycyjnej metodzie budowlanej z zastosowaniem bloczków komórkowych.

Warto sobie też odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób budowa domów finansowana jest przez prywatnych inwestorów? Tradycyjna technologia budowy sprawdza się w systemie gospodarczym. Gdy jednak budowa finansowana jest przy pomocy kredytu, to niezmiernie istotny jest czas realizacji projektu. Pod względem czasowym domy z prefabrykatów nie mają sobie równych. Czas budowy można skrócić nawet o 30 % w stosunku do budowy metodą tradycyjną. Mnóstwo elementów zabudowy wykonywanych jest bezpośrednio w fabryce. Gdy są one gotowe, w postaci wielkoformatowej transportowane są na plac budowy. Następnie składa się je niczym domek z kart. Liczne roboty murarskie konieczne do wykonania przy tradycyjnym budownictwie w przypadku domów prefabrykowanych skraca się do niezbędnego minimum. Nie trzeba montować rusztowań, nie trzeba też czekać aż poszczególne elementy budynku zespolą się ze sobą.

Domy z prefabrykatów – jakie mają zalety?

Czy oszczędność czasu to jedyna zaleta domów prefabrykowanych? Otóż nie, najważniejsze są różnice cenowe. Błędem jest posługiwanie się frazą domy z prefabrykatów cena i na podstawie uzyskanych wyników w wyszukiwarce internetowej porównywanie ich do tradycyjnego budownictwa. Nie zapominajmy o skróceniu czasy budowy. Po drugie niewątpliwą zaletą tej technologii jest ograniczenie ekipy budowlanej. Mniejsza ilość prac mokrych to też ogromny plus.

W wykonywaniu domów z prefabrykatów specjalizują się profesjonalne firmy. Tutaj możemy mówić o pierwszym minusie. Technologia budownictwa prefabrykowana nie jest zbyt powszechna w Polsce. Dlatego też znalezienie odpowiednich fachowców może nastręczyć nie lada problemów. Z drugiej jednak strony, gdy już uda nam się natrafić na profesjonalną ekipę o jakość prac nie musimy się martwić. Nie trzeba też użerać się z podwykonawcami. Zwykle też firmy zajmujące się produkcją domów z prefabrykatów oferują 30-letnią gwarancję. Na dobrą sprawę budowę w tej technologii można też kontynuować w okresie zimowym.

Ograniczenia projektowe a domy prefabrykowane

Wątpliwości co do ograniczeń projektowych przy budowie domów prefabrykowanych mogą odstręczać potencjalnych inwestorów. Każdy bowiem posiada wizję swojego wymarzonego domostwa. Obawiamy się, że prefabrykaty ze względu na specyfikę produkcji mogą ograniczyć nasz wybór. Zacznijmy od tego, że firmy specjalizujące się w budowie technologią prefabrykowaną posiadają gotowe projekty domów z prefabrykatów betonowych w swojej bazie. Wiele firm współpracuje również z dużymi biurami projektowymi. Dzięki temu mają ogromny wybór projektów. Można również zdecydować się na projekt wykonany indywidualnie. Zamawiamy projekt u architekta i z gotowym planem udajemy się do wybranej przez nas firmy budowlanej.

Kolejna ważna kwestia pojawiająca się przy budowie domów prefabrykowanych dotyczy działki. Musi ona być dość sporych rozmiarów tak by mógł zmieścić się na niej potężny sprzęt budowlany. Mowa głównie o miejscu na dźwig. To bowiem za jego pomocą poszczególne elementy konstrukcji są ze sobą łączone. W ciasnej zabudowie miejskiej wznoszenie jednorodzinnego domu w tej technologii może być dość kłopotliwe. Zobacz również: https://www.elbudowa.com.pl/jak-zaaranzowac-dom-z-antresola/

Domy z prefabrykatów dla kogo?

Kto powinien zdecydować się na budowę domu w systemie prefabrykowanym?
Jest to idealna technologia dla tych wszystkich, którym zależy głównie na czasie. Domy z prefabrykatów można zbudować w zaledwie 5 miesięcy. Oczywiście mowa o etapie surowym. Kolejna sprawa dotyczy wykonawców. Gdy nie mamy chęci, cierpliwości ani też czasu na borykanie się z licznymi problemami jakie mogą wystąpić na tradycyjnym placu budowy to technologia budownictwa prefabrykowana jest tym czego szukamy. Przed podjęciem ostatecznej decyzji dobrze więc rozważyć wszystkie plusy i minusy.

Redakcja elbudowa.com.pl

Nasz zespół redakcyjny z pasją podchodzi do tematów związanych z budownictwem, domem, multimediami, ogrodem, wnętrzami, zakupami i finansami. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą z czytelnikami, upraszczając złożone zagadnienia, aby były zrozumiałe dla każdego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?