Inwestycja w biogazownie – czy to się opłaca?
Data publikacji 6 maja 2022Proekologiczne rozwiązania w polskiej i światowej gospodarce to postępujący trend. Nic dziwnego, ponieważ wiele z nich nie tylko przynosi korzyści dla środowiska, ale również przekłada się na ekonomiczne i właściwie nieograniczone pozyskiwanie z niej energii. Doskonałym przykładem są biogazownie. Dlaczego jeszcze warto zainwestować w tego typu rozwiązanie?
Biogazownie – korzyści dla natury i dla portfela
Biogaz to w 100% czysta energia. Co więcej, reakcja zachodząca w procesie jego spalania powoduje, że biogaz nie zatruwa atmosfery. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – ponieważ do niej nie trafia. Ponadto do wytwarzania biogazu wykorzystywane są w pierwszej kolejności odpady organiczne. Zatem cykl produkcji można śmiało uznać za zintegrowany system eksploatacji zasobów naturalnych, przynoszący profit w formie produkcji energii odnawialnej korzystnej dla środowiska. Atutem ekonomicznym korzystania z biogazowni jest niewątpliwie większa opłacalność utylizacji substancji nieprzydatnych niż inne, alternatywne sposoby. Inwestycja w biogazownię już na starcie może wiązać się z otrzymaniem dotacji na jej budowę, oferowanych przez wybrane programy środowiskowe.
Zasilanie biogazowni
Oczywiście wcielenie w życie planu budowy biogazowni wiąże się z kilkoma nieodzownymi działaniami. Jednym z nich jest projekt i konstrukcja systemu zasilania biogazowni. Wspomniany system dzielimy na wewnętrzny oraz zewnętrzny. W przypadku wewnętrznej instalacji w biogazowni konieczne jest wdrożenie stacji transformatorowej. Umożliwi ona zmiany napięcia prądu, jak również właściwy rozdział w celu doprowadzania go do obiektów docelowych. Zatem należy pamiętać o rozdzielnicach, a także poszczególnych elementach, dzięki którym możliwe jest rozprowadzenie prądu w obrębie obiektu. Natomiast jeśli mowa o instalacji zewnętrznej, w jej skład wchodzą wszelkie przyłącza i kable SN, które są łącznikiem pomiędzy zakładem energetycznym a biogazownią, dokładniej jej stacją transformatorową. Aby mieć pewność co do prawidłowego działania systemu zasilania obiektu, najlepiej skorzystać z wiedzy i doświadczenia wykwalifikowanych fachowców. Pomogą oni zbudować wydajny i gwarantujący bezpieczeństwo system zasilania biogazowni.