Jak znaleźć „odpowiedni czas” na budowę domu jednorodzinnego?
Data publikacji 27 czerwca 2022Budowa domu to nierzadko długo wyczekiwane przedsięwzięcie, które zajmie nam przynajmniej kilka lub kilkanaście kolejnych miesięcy. Konieczność nieustannych wizyt na terenie inwestycji i doglądania wykonawców jest źródłem obaw związanych z pogodzeniem własnych obowiązków zawodowych i prywatnych oraz nadzorowania przebiegu prac. Jak zatem znaleźć odpowiedni czas na budowę domu jednorodzinnego?
Kiedy jest najlepszy czas na budowę domu?
Decyzja o terminie rozpoczęcia budowy może być dla nas równie trudna, jak wybór najlepszego spośród dostępnych w sprzedaży projektów domów. Nasze możliwości dotyczące doglądania przebiegu kolejnych etapów są bowiem uzależnione od wielu osobistych i zawodowych obowiązków. Pracujemy na etacie, a zarazem dysponujemy dość ograniczonymi funduszami na realizację inwestycji? W takim przypadku zapewne będziemy prowadzić prace systemem gospodarczym, część z nich wykonując samodzielnie. Powinniśmy jednak przygotować się na konieczność spędzania swojego wolnego czasu – popołudni, weekendów, a nawet urlopów – na terenie budowy. A może planujemy powiększenie rodziny? W tej sytuacji warto zdecydować się na wzniesienie wymarzonego domu jak najszybciej. Obowiązki związane z opieką nad najmłodszymi pociechami zapewne zajmą nam wiele czasu, utrudniając samodzielne prowadzenie prac budowlanych. Jeżeli jednak w najbliższej rodzinie mamy osoby dysponujące wolnym czasem, zawsze możemy poprosić je o pilnowanie dzieci, co w pewnej mierze ułatwi nam budowę domu.
Jak łatwiej pogodzić budowę z własnym życiem?
Istnieje kilka sposobów, aby przebieg budowy był dla nas nieco łatwiejszy i szybszy. Mieszkamy wiele kilometrów od działki, na której planujemy wznieść swój wymarzony dom? Rozważmy możliwość wynajęcia mieszkania i przeprowadzki w pobliże placu budowy, co pozwoli nam znacząco ograniczyć czas i koszty związane z regularnymi dojazdami. Znajomi mają do polecenia sprawdzoną i godną zaufania ekipę robotników? Warto skorzystać z jej usług, aby zminimalizować konieczność nieustannego kontrolowania wykonawcy. Dobrze poświęcić także nieco czasu na odwiedzenie okolicznych hurtowni i składów budowlanych oraz wynegocjowanie korzystnych cen w wybranym miejscu. Dzięki temu łatwiej będzie nam zapewnić terminowe dostawy niezbędnych materiałów, a zaoszczędzony w ten sposób czas poświęcić na pracę na budowie lub wypoczynek w gronie rodziny.
Generalny wykonawca lub inwestor zastępczy – rozwiązanie dla zapracowanych
Jeżeli obowiązki zawodowe uniemożliwiają nam osobiste doglądanie budowy, możemy zdecydować się na zatrudnienie inwestora zastępczego lub generalnego wykonawcy. Pierwszy z nich może nawet całkowicie wyręczyć nas we wszystkich czynnościach związanych z realizacją inwestycji. Zależnie od ustalonego w umowie zakresu działań może on zajmować się wszystkimi formalnościami, zakupem materiałów oraz czuwaniem nad przebiegiem robót. Generalny wykonawca natomiast będzie odpowiedzialny za wykonanie domu pod klucz. Jako inwestorzy musimy jedynie określić warunki współpracy z takim specjalistą oraz zapłacić ustaloną kwotę za usługę. To najwygodniejsze, a zarazem najdroższe rozwiązanie, które jednak pozwoli nam znacząco ograniczyć lub wręcz wyeliminować konieczność osobistych wizyt na placu budowy.
Budowa domu to wielka inwestycja – zarówno finansowa, jak i logistyczna. Jej pogodzenie z innymi obowiązkami to nie lada wyczyn dla zdecydowanej większości osób, planujących wzniesienie wymarzonego budynku. Z tego względu warto starannie przygotować się do niej, a w miarę możliwości – skorzystać z pomocy bliskich osób; czy to przy samych pracach, czy przy innych czynnościach, które mogą utrudniać nam realizację zaplanowanych robót. Dzięki temu bez względu na naszą aktualną sytuację życiową budowa powinna stać się nieco łatwiejsza, a termin przeprowadzki – każdego dnia coraz bliższy.
Zdjęcie: Projekt C444o – Czterolistna koniczyna – wariant XIV z kolekcji Muratora, arch. Przemysław Biryło
Artykuł sponsorowany: Projekty domów od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl