Lawenda i jej właściwości
Data publikacji 29 czerwca 2021Malownicze i romantyczne pola lawendowe z pewnością większości z nas kojarzą się z toskańskim klimatem. Lawenda jest rośliną o niesamowitych właściwościach. Jest to zioło, które charakteryzuje się szerokim zastosowaniem w medycynie ludowej, kosmetyce oraz w kuchni. Oprócz tego lawenda jest rośliną o wyjątkowych walorach estetycznych. Nie każdy z nas może odwiedzić toksańską plantację lawendy, ale każdy może mieć namiastkę tego sielankowego klimatu w swoim domu, a konkretniej mówiąc – w doniczce. Jak wygląda uprawa lawendy w doniczce i w jaki sposób można skorzystać z dobrodziejstw tej rośliny?
Niezwykłe właściwości lawendy
Lawenda jest rośliną o niesamowicie szerokim zastosowaniu. Jest ona składnikiem wielu mieszanek ziołowych. Na jej bazie tworzone są kosmetyki, leki, a nawet alkohole i wyroby cukiernicze. Charakterystyczną cechą tej rośliny jest jej przyjemny, intensywny zapach, który często wykorzystuje się w aromaterapii. Zapach lawendy ma bowiem działanie relaksujące i odprężające. Chętnie korzystają z niej osoby cierpiące na zaburzenia snu.
Lawenda jest rośliną chętnie wykorzystywaną w przemyśle perfurmeryjnym i kosmetycznym. Jej wyjątkowy zapach i właściwości sprawiają, że bardzo często jest ona stosowana jako kosmetyk. Oprócz tego lawenda wykazuje działanie lecznicze. Jest ona szczególnie polecana osobom, które zmagają się z problemami układu nerwowego oraz trawiennego. Dodatkowo lawenda wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwbakteryjne.
Lawenda uprawa w doniczce
Lawenda jest jedną z najchętniej uprawianych roślin w przydomowych ogródkach. Osoby, które nie mają takiego ogródka nie muszą jednak rezygnować z obcowania z tą wyjątkową rośliną. Lawenda jest bowiem ziołem, które z powodzeniem można uprawiać w doniczce na balkonie. Nietrudno wyobrazić sobie, jak rozkosznie jest napawać się smakiem porannej kawy na balkonie w towarzystwie pięknie pachnącej lawendy.
Aby ten sielski scenariusz mógł się spełnić, należy zacząć od przygotowania doniczki dla lawendy. Donica dla lawendy musi być duża i głęboka – jest to bowiem roślina, której korzenie tworzą rozległy system. Doniczka na lawendę musi posiadać na dnie wiele otworów, które umożliwią odpływ nadmiaru wody. Sadzenie lawendy należy zacząć od wyłożenia dna donicy warstwą drenażową. Jest to niezwykle istotny element, bowiem lawenda jest rośliną bardzo wrażliwą na nadmierną wilgoć. Jako drenaż świetnie sprawdzi się kermazyt lub żwirek.
Lawenda w doniczce cena
Wiele osób zastanawia się, jaka jest cena uprawy lawendy w doniczce w swoim domowym zaciszu. Decydując się na uprawianie tej rośliny, należy liczyć się z koniecznością zakupu pewnych elementów. Są to odpowiedniej wielkości donice, drenaż, bogata w wapń ziemia oraz oczywiście sadzonki rośliny.
Osoby, które dbają o domowy budżet mogą odetchnąć z ulgą – uprawa lawendy wcale nie jest drogim hobby. Zakup wyżej wymienionych przedmiotów oraz sadzonek to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Warto pamiętać o tym, aby odpowiednio dbać o roślinę, dzięki czemu można cieszyć się nią przez wiele lat. Zobacz również: https://www.elbudowa.com.pl/owoce-z-wlasnego-ogrodu-uprawa-i-sadzenie-truskawek/
Jak wykorzystać kwiaty lawendy?
Lawenda ma niesamowicie szerokie zastosowanie. Jedną z najczęściej wybieranych opcji jest przygotowanie olejku lawendowego, który ma działanie antyseptyczne, bakteriobójcze i przeciwutleniające. Jest to świetny kosmetyk dla osób, które zmagają się z trądzikiem, łupieżem oraz nadmiernym wypadaniem włosów. Jedyne, czego będziemy potrzebować do przygotowania takiego olejku to: olej bazowy, kwiaty lawendy, słoik z nakrętką, garnek oraz gazę. Odpowiednią ilość oleju bazowego przelewamy do garnka i lekko podgrzewamy. Kwiaty lawendy umieszczamy w słoiczku w taki sposób, aby wypełniły całą jego powierzchnię. Następnie przelewamy lekko podgrzany olej do słoiczka z lawendą. Tak przygotowaną miksturę odstawiamy na około miesiąc w ciemne i chłodne miejsce. Po miesiącu można odcedzić olej i zacząć korzystać z jego właściwości.
Oprócz olejku warto przygotować lawendowy spray, który ma naprawdę szerokie zastosowanie. Pościel spryskana naparem z lawendy pozwala lepiej zasnąć i wyciszyć się po całym dniu stresów i napięcia. Do wykonania sprayu lawendowego będziemy potrzebować: wody, kwiatów lawendy, 2 łyżek wódki lub spirytusu, kilku kropel olejku lawendowego oraz oczywiście butelki z atomizerem. Zaczynamy od ugotowania lawendy w niewielkiej ilości wody. Resztę przegotowanej wody studzimy i mieszamy z alkoholem i olejkiem lawendowym. Całość przelewamy do butelki. Następnie uzupełniamy butelkę naparem z lawendy i wstrząsamy. Spray jest gotowy do użycia.
Lawenda w kuchni
Lawenda to roślina, która podbija serca największych smakoszy. Wino lawendowe, herbatka czy słynne ciasteczka z kwiatami lawendy to prawdziwe rarytasy. Ciekawą opcją jest też prosty w przygotowaniu cukier lawendowy, który nada słodzonym nim napojom wyjątkowego aromatu. Jeśli chcemy uraczyć gości lub samych siebie pyszną i oryginalną przekąską, możemy pokusić się o przygotowanie specjalnych ciasteczek cytrynowo-lawendowych.