Listwy przypodłogowe – co warto o nich wiedzieć?
Data publikacji 21 lipca 2021Podczas wykańczania domu lub mieszkania pamiętać trzeba o naprawdę olbrzymiej ilości spraw i zagadnień. Nie tylko tych związanych z meblami, czy też urządzeniami sanitarnymi, lecz również z podłogami. W tym zakresie szczególnie warto przyjrzeć się listwom przypodłogowym. Czym one są, do czego są wykorzystywane, a przede wszystkim jak się je powinno wybierać i mocować? Innymi słowy, wszystko, co trzeba wiedzieć o listwach przypodłogowych.
Jakie funkcję pełnią listwy przypodłogowe?
Najważniejszymi sprawami, o których trzeba wiedzieć, gdy planuje się zakup listw przypodłogowych, to czym one są i do czego są wykorzystywane. Dopiero odpowiedź na te pytania pozwoli poprawnie określić i wybrać odpowiedni dla siebie model. Jak to więc wygląda w szczegółach?
Listwa przypodłogowa to specjalny element umieszczony na ścianie, dokładnie na jej styku z podłogą. Pełni ona dwie funkcje – ochronną oraz estetyczną. Czym się to wszystko charakteryzuje? Każdy inwestor doskonale wie, że podczas kładzenia podłogi zachowana musi zostać pewna pusta przestrzeń, która będzie znajdowała się pomiędzy podłogą i ścianą. Jest to obowiązkowe, ponieważ podłoga będzie cały czas pracowała, czyli będzie minimalnie się poruszała. Jeśli byłaby położona idealnie do ściany, wtedy mogłyby występować silne naprężenia tworzywa, co rzecz jasna z biegiem czasu doprowadzałoby całość do pękania i niszczenia. Jeśli jednak pomiędzy ścianą a podłogą znajdować się będzie tzw. przestrzeń dylatacyjna, wtedy podłoga będzie miała wystarczająco wiele miejsca, aby móc pracować bez ryzyka uszkodzenia. Niestety oznacza to, że powstaje bardzo nieestetyczna dziura, która po pierwsze nie wygląda zbyt ładnie, a po drugie gromadzić będzie kurz i zanieczyszczenie. Z tego też powodu stosuje się listwę przypodłogową, która maskuje pustą przestrzeń.
Drugim powodem, dla którego stosowane są listwy przypodłogowe, jest chęć zabezpieczenia krawędzi ścian. Mogą się one bowiem łatwo uszkodzić np. poprzez uderzenie o nie odkurzaczem podczas domowych porządków. Jeśli jednak na ścianie obecna będzie listwa, wtedy ryzyko zniszczenia znacznie maleje.
Jak dobrać listwy przypodłogowe?
Jak zatem widać, znaczenie listwy przypodłogowej jest naprawdę bardzo duże i powinna się ona znaleźć w każdym domu. Powstaje jednak teraz zasadnicze pytanie, czyli jak się takie listwy powinno wybierać? Jakie są ich cechy charakterystyczne oraz parametry, na które w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę w sklepie?
Najważniejszą sprawą, o której trzeba pamiętać, gdy wybiera się listwy przypodłogowe to, z jakiego powinny być one wykonane materiału? Tworzywo, z którego zrobione będą listwy, determinować będzie nie tylko ich wygląd, lecz również to, jak będą odporne na zniszczenie, czy też oczywiście na to, jaka będzie ich cena. Jak to więc wygląda w szczegółach? Na rynku znaleźć można wiele najróżniejszych modeli listw przypodłogowych, lecz tak naprawdę poleca się zwrócenie uwagi na trzy rozwiązania, czyli na modele drewniane, MDF, a także plastikowe. Czym się one charakteryzują?
Jeśli komuś zależy na eleganckim wyglądzie, który będzie stwarzał domową i bardzo przyjemną przytulną atmosferę, to zdecydowanie poleca się wybranie w takim wypadku listwy przypodłogowej wykonanej z drewna. Dzięki temu, że widoczne są na niej wszystkie słoje i nieidealna struktura, która bezpośrednio kojarzyć się będzie z naturą, taka wersja listwy przypodłogowej uważana jest za bardzo elegancką i gustowną. Niestety jest to również listwa zdecydowanie najdroższa, a także taka, która wymaga dużej troski. Jak się bowiem okazuje, drewno niezbyt lubi wilgoć oraz duże nasłonecznienie. Z tego też powodu po wybraniu takiego modelu trzeba się będzie spodziewać, że od czasu do czasu konieczne będzie konserwowanie go specjalnymi środkami chemicznymi.
Drugim w kolejności modelem listwy przypodłogowej jest model wykonany z płyt MDF. Jest to wersja znacznie tańsza niż ta drewniana, lecz również niezwykle atrakcyjnie się prezentująca. Dzięki temu, że także przywodzi na myśl skojarzenia związane z naturą, może być śmiało używana jako zamiennik modeli drewnianych. Ogromną zaletą takiej listwy jest to, że wykazuje się ona znacznie większą elastycznością niż model drewniany. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby używać jej na różnego rodzaju skosach i łukach w pomieszczeniach, gdzie listwa drewniana nie mogła być użyta ze względu na swoją ogromną sztywność.
Na koniec pozostaje jeszcze listwa plastikowa, która bardzo często uważana jest za najgorsze rozwiązanie. Jest to jednak spory błąd, ponieważ pomimo najniższej ceny, również i ona charakteryzuje się naprawdę bardzo ciekawymi zaletami. Mowa tu jest przede wszystkim o tym, że dostępna jest w ogromnej ilości wersji kolorystycznych. Sprawia to, że daje ona możliwość wykonania danego pomieszczenia w niezwykle szerokim zakresie wariacji estetycznych oraz aranżacyjnych. Co więcej, taka listwa jest zupełnie niewrażliwa na działanie wilgoci, silnego słońca, czy też innych czynników destrukcyjnych. Zobacz także: https://www.elbudowa.com.pl/podwieszany-sufit-w-kuchni-hit-ostatnich-lat/
Jak zamontować listwy przypodłogowe?
Ostatnią sprawą, o której warto pamiętać, gdy analizuje się poszczególne modele listw przypodłogowych oraz dokonuje się ich wyboru i zakupu to, w jaki sposób zostaną one przymocowane do ściany? Jakie są możliwości w tym zakresie?
Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań jest w tym wypadku przyklejanie listw. Jest to metoda polecana przede wszystkim tam, gdzie ma się do czynienia z prostymi ścianami, które nie wpadają w łuki mogące powodować na listwie naprężenia, a przez to ryzyko odklejenia się jej. Ogromną zaletą jest w tym wypadku szybkość i prostota montażu.
Drugim sposobem na to, aby zamontować listwę przypodłogową na ścianie, jest jej przykręcenie. Jest to rozwiązanie polecane przede wszystkim w przypadku mocnych i twardych materiałów, takich jak drewno. Jest to sposób bardzo pewny i zdecydowanie trwalszy niż klej, lecz liczyć się trzeba z tym, że montaż listwy będzie bardzo długotrwały oraz mocno kłopotliwy, ponieważ wymagać będzie wywiercenia sporej ilości otworów.