Naturalne drewno – doskonały materiał na krzesła i inne elementy wyposażenia w mieszkaniu
Data publikacji 18 października 2022
Klasyczne drewniane krzesło tapicerowane do salonu
Krzesła tapicerowane drewniane mają sporo zalet, a dzięki nowoczesnym dodatkom wyglądają świeżo i modnie. Nawet na podłodze z płytek ceramicznych dobrze prezentują się drewniane nóżki w naturalnym kolorze. Producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom użytkowników i dbają o specjalne wykończenie, by nóżki podczas użytkowania nie zarysowały delikatnej podłogi.
Krzesła tapicerowane na drewnianych nogach klienci postrzegają jako solidniejsze i ponadczasowe. Rzeczywiście dąb sonoma, a nawet rodzima sosna sprawiają wrażenie mocniejszych, ale tworzywo ma obecnie równie dobre, jeśli nie lepsze parametry wytrzymałości.
W sklepach internetowych znajdziemy krzesła kubełkowe szare i białe, które powstały z kombinacji polipropylenu i naturalnego drewna. Siedzenie odlano z formy i wybarwiono w masie, dzięki czemu krzesło wygląda niezwykle atrakcyjnie bez widocznych łączeń. Natomiast drewniane nóżki dodają solidniejszego wyglądu i sprawiają, że ten model łatwo wkomponować w aranżację salonu z drewnianą podłogą.
Drewno to materiał w 100 proc. biodegradowalny
Zalety drewnianych krzeseł dla użytkowników są oczywiste, ale warto wymienić choćby biodegradowalność surowca, który rozkłada się całkowicie w środowisku. Jedynie cienka warstwa lakieru na zewnątrz powstrzymuje przed przyznaniem 100/100 punktów procentowych za całkowity recykling. Czy krzesła tapicerowane drewniane są bardziej eko od plastikowych? Wszystko zależy jak na to spojrzeć. Krzesła drewniane kupuje się na lata, a więc znacznie zmniejsza się w ten sposób wytwarzanie odpadów w ogóle. Natomiast krzesła plastikowe na metalowych nogach można przetwarzać wielokrotnie. Choć nie są tak wytrzymałe jak zrobione z naturalnego drewna, to ze zużytych przedmiotów z plastiku i z metalu po przetworzeniu dalej można coś wyprodukować.
Krzesła kubełkowe szare produkuje się z polipropylenu. To tworzywo sztuczne oznacza się symbolem PP. Obok polietylenu jest to jeden z dwóch najczęściej stosowanych w przemyśle tworzyw sztucznych. Charakteryzuje się dużą odpornością chemiczną, jest nietoksyczny i nieszkodliwy dla ludzi. Producenci mebli chętnie zastępują nim drewno i wytwarzają nie tylko krzesła, ale również inne meble.
Drewno na podłodze – więcej ciepła w domu
Ogromna zaleta podłogi z naturalnego drewna to duża wytrzymałość na zarysowania i wgniecenia. Dodatkowo taką podłogę, w przeciwieństwie do paneli z PCV, można kilka razy poddać renowacji poprzez cyklinowanie. Biorąc pod uwagę, że wybór materiału jest inwestycją na wiele lat, tę cechę postrzega się jako ogromną zaletą.
Producenci krzeseł stosują specjalne nakładki na nóżki, aby nie uszkadzały podłogi z drewna czy innych materiałów. Dobrze utrzymane deski cieszą właścicieli przez długi czas, a mieszkanie jest bardziej przytulne i panuje w nim przyjazny klimat. Dobierając materiały do wyposażenia wnętrza, warto uwzględnić, aby choć część z nich pochodziła z natury. Natomiast stosując wyposażenie z tworzywa, np. panele na podłogę, dywany, meble, tkaniny, zawsze sprawdzajmy oznaczenia w opisie produktu.