Owoce z własnego ogrodu – uprawa i sadzenie truskawek
Data publikacji 3 lipca 2021Zbieranie słodkich truskawek z własnej uprawy to wyjątkowa przyjemność. Aby sadzenie owoców i uprawa były przeprowadzone w odpowiedni sposób, warto skorzystać z odpowiednich wskazówek. Dzięki temu możemy liczyć na obfite zbiory.
Kiedy sadzić truskawki?
Kiedy sadzić truskawki, zależy od rodzaju truskawek. Na dwa miesiące przed sadzeniem powinno się ulepszyć glebę. Najlepiej przy użyciu kompostu liściastego. Z reguły od czerwca w sklepach dostępne są młode sadzonki truskawek. Najlepszy czas na sadzenie truskawek ogrodowych zaczyna się w połowie miesiąca i kończy w sierpniu – wtedy dają obfity plon w pierwszym roku. Odmiany wielorodne można sadzić do gruntu od sierpnia do września. Najlepsza pora do sadzenia truskawek miesięcznych i pnących to wiosna.
Odległość między rzędami powinna wynosić co najmniej 60 centymetrów, tak aby można było wygodnie zebrać owoce. W rzędzie wystarcza odległość sadzenia od 25 do 30 centymetrów. Rośliny powinny być umieszczone na tyle głęboko, aby pączki (tzw. serduszka) roślin znajdowały się nad powierzchnią ziemi. Korzenie młodych roślin powinny sięgać do gleby pionowo i być dobrze rozłożone. Nie mogą się załamywać.
Zobacz również: https://www.elbudowa.com.pl/lawenda-i-jej-wlasciwosci/
Skąd pochodzą truskawki?
Truskawki należą do rodziny różowatych, a więc do tej samej rodziny roślin co jabłka, wiśnie, pigwy i wiele innych rodzajów owoców. Charakterystyczne dla tej rodziny roślin są stosunkowo proste kwiaty z pięcioma płatkami. Przodkowie naszych truskawek hodowlanych pochodzą z Ameryki. Północnoamerykańska truskawka szkarłatna (Fragaria virginiana) i chilijska (Fragaria chiloensis) przybyły do Europy w połowie XVIII wieku. Tak zwana truskawka ananasowa (Fragaria x ananassa) – uważana za archetyp dzisiejszych truskawek ogrodowych – powstała ze skrzyżowania tych dwóch gatunków. Truskawki miesięczne kwitną od maja do września i nieprzerwanie owocują. Spośród około tysiąca odmian truskawek na całym świecie, kilkadziesiąt uprawia się w Polsce, są to głównie truskawki ogrodowe.
Lokalizacja i gleba
Sadzonki truskawek najlepiej radzą sobie w pełnym słońcu. Rośliny, które mają dostęp do dużej ilości słońca, rodzą najsłodsze owoce. Miejsce powinno być trochę osłonięte od wiatru, ale nie do końca, tak aby liście mogły najszybciej wyschnąć po opadach deszczu.
Gleba powinna być luźna i niezbyt ciężka, głęboka i bogata w próchnicę, a odczyn pH powinien wynosić od 5,5 do 6,5, czyli w zakresie od słabo kwaśnego do kwaśnego. Choroby korzeni łatwiej rozwijają się na zagęszczonych glebach, dlatego ważne jest, aby przed sadzeniem spulchnić je kompostem liściastym lub piaskiem. Do truskawek nie nadaje się zwykły kompost ogrodowy.
Uprawa mieszana
Truskawki najobficiej owocują w drugim i trzecim roku po posadzeniu. Po tym czasie nie możemy liczyć na bogate plony, które z każdym rokiem stają coraz mniejsze. Jednocześnie, spada również jakość owoców.
Podobnie jak większość różowatych, truskawki są bardzo wrażliwe na rozmnażanie.
Aby uniknąć zmęczenia gleby i szkodników, nie należy sadzić nowych truskawek na tej samej grządce, na której do tej pory rosły. Jako przedplony można sadzić warzywa, które mają krótki czas uprawy. Dobrze się sprawdzi kalarepa, sałata, rzodkiewki, a także czosnek. Jako antidotum na choroby grzybicze warto posadzić cebulę. Czerwona koniczyna i łubin to dobry zielony nawóz.
Wskazówki dotyczące pielęgnacji
Aby uniknąć błędów przy pielęgnacji truskawek, warto wiedzieć, że rośliny potrzebują dużo wody, szczególnie w fazie wzrostu i przy suchej pogodzie. Pielęgnując truskawki, warto pamiętać o regularnym oczyszczaniu gleby z chwastów. Można to zrobić w roku sadzenia. Po tym czasie warto mulczować grządkę wyschniętymi ścinkami trawnika. Należy też zrezygnować całkowicie z uprawy mechanicznej. Zapobiega to wzrostowi chwastów. Ściółkowanie truskawek słomą od początku maja chroni wrażliwe owoce przed wilgocią i szarą pleśnią.
Kiedy zbierać truskawki?
Truskawki ogrodowe, będące w okresie płodnym, zazwyczaj dojrzewają do zbioru w czerwcu. Podczas zbiorów rośliny można zbierać dwa do trzech razy w tygodniu. Jeśli na grządce uprawiane są obok siebie odmiany o różnym czasie dojrzewania, sezon na świeże truskawki można nieco wydłużyć. Przesadzane truskawki dojrzewają kilka razy w roku, ale nie są tak wydajne, jak truskawki ogrodowe.
Owoce są bardzo wrażliwe na nacisk i można je przechowywać tylko przez krótki czas, należy je spożyć lub przetworzyć jak najszybciej po zerwaniu. Dżem truskawkowy jest niezwykle aromatyczny. Truskawki można również zamrozić, chociaż po rozmrożeniu robią się trochę papkowate. Jednak ich smak i aromat pozostaje nadal intensywny.