Plac zabaw dla niepełnosprawnych dzieci – czy takie istnieją?
Data publikacji 2 marca 2025
Czy istnieje plac zabaw dla niepełnosprawnych dzieci? Oczywiście, że tak! Ale co to tak naprawdę znaczy, że dana przestrzeń jest w pełni inkluzywna? Z jakich urządzeń rekreacyjnych mogą korzystać dzieci poruszające się na wózkach inwalidzkich lub mające inne dysfunkcje? Co jest najbardziej problematyczne, gdy zamierzamy wybudować plac zabaw dla dzieci niepełnosprawnych – cena, przepisy prawne? Jakie elementy warto uwzględnić podczas projektowania takiej przestrzeni? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania.
Projektowanie uniwersalne – klucz do prawdziwej inkluzywności
Projektowanie uniwersalne polega na tym, by dostosować przestrzeń do wszystkich potencjalnych użytkowników, także do osób o specjalnych potrzebach. Coraz częściej w przestrzeni miejskiej można spotkać plac zabaw dla niepełnosprawnych. Jego wyposażenie powinno być dostosowane nie tylko do dzieci poruszających się na wózkach inwalidzkich, ale również dla takich z innymi rodzajami niepełnosprawności, np. niedowidzących, niedosłyszących czy z deficytami neurologicznymi.
Istnieją nawet specjalistyczne urządzenia wykorzystywane w terapii maluchów z pewnymi dysfunkcjami. Można je spotkać raczej na placach zabaw budowanych przy różnych ośrodkach terapeutycznych. W przestrzeni miejskiej plac zabaw dla niepełnosprawnych dzieci na ogół ma charakter bardziej uniwersalny. Mogą z niego korzystać zarówno dzieci w pełni sprawne, jak i te z pewnymi ograniczeniami (głównie ruchowymi). Wspólna zabawa sprzyja nauce tolerancji dla odmienności.
Strefy wyciszenia dla nadwrażliwych sensorycznie
Dzieci nadwrażliwe sensorycznie na placu zabaw mogą czuć się trochę przebodźcowane, co wywołuje ich zdenerwowanie i niepokój. Specjalnie z myślą o nich na obiektach powstają strefy wyciszenia. To zakątki pełne kwitnącej roślinności, zaciszne i spokojne. Maluchy mogą tam odpocząć na ławeczkach czy wygodnych leżakach. Warto wzbogacić przestrzeń także o stoliczki, na których można coś postawić czy wygodnie zjeść.
Jakie urządzenia dostępne są dla dzieci z niepełnosprawnościami
Istnieją różne urządzenia przeznaczone na plac zabaw dla dzieci niepełnosprawnych. Najczęściej spotyka się huśtawki, karuzele i trampoliny przystosowane do potrzeb maluchów poruszających się na wózkach inwalidzkich. Są one wyposażone w rampy lub specjalnie ukształtowane siedziska, pasy do przypinania wózka, poręcze oraz uchwyty zamocowane na wysokości osoby siedzącej. Z niektórych sprzętów dzieci niepełnosprawne są w stanie korzystać samodzielnie, przy innych konieczna jest pomoc drugiej osoby.
Od projektu do realizacji – co trzeba uwzględnić?
Projektując plac zabaw dla dzieci niepełnosprawnych należy pamiętać przede wszystkim o dostosowaniu go do wszystkich aktualnie obowiązujących przepisów. Bardzo istotne jest zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy poszczególnymi urządzeniami, tak dzieci na wózkach mogły swobodnie poruszać się po terenie obiektu, manewrując w alejkach. Wyposażenie placów zabaw rekreacyjne powinno być w miarę możliwości zróżnicowane, aby zachęcić małych użytkowników do podejmowania różnych form aktywności. Najlepiej, gdy plac zabaw dla dzieci niepełnosprawnych pozwala jednocześnie na zabawę maluchów w pełni sprawnych. Sprzyja to prawdziwemu znoszeniu barier i zacieśnianiu więzi między dziećmi o różnym poziomie sprawności.
Wielu inwestorów zastanawia się, jak wygląda kwestia kosztów w przypadku budowy inkluzywnych obiektów rekreacyjnych. Jeśli chcemy wybudować plac zabaw dla dzieci niepełnosprawnych, cena urządzeń faktycznie bywa zdecydowanie wyższa w porównaniu do klasycznych wariantów huśtawek, karuzel czy trampolin. Na szczęście, w wielu przypadkach koszty budowy da się przynajmniej częściowo pokryć z różnego rodzaju dofinansowań.
Plac zabaw dla dzieci niepełnosprawnych – zabawa bez granic!
Dawniej maluchy poruszające się na wózkach inwalidzkich czy mające inne problemy z poruszaniem się mogły tylko pomarzyć o wspólnej zabawie ze swoimi w pełni sprawnymi rówieśnikami. Na szczęście, wiele się już zmieniło w tej kwestii. Dzieci z różnymi rodzajami dysfunkcji mogą korzystać z podobnych urządzeń rekreacyjnych, co wszystkie inne maluchy. Plac zabaw dla niepełnosprawnych dzieci powinien być miejscem, w którym jedyną granicę wyznaczają względy bezpieczeństwa. Jeśli powstanie odpowiednio dużo takich miejsc, to maluchy z różnymi rodzajami niepełnosprawności zyskają wreszcie równy dostęp do rekreacji. A przecież wszyscy marzymy o przestrzeni, która nikogo nie wyklucza!
Artykuł powstał we współpracy z producentem placów zabaw Activeline, która chętnie pomoże Ci stworzyć nowoczesny i bezpieczny plac zabaw dla niepełnosprawnych dzieci.
Artykuł sponsorowany