Płyty tarasowe z granitu – jakie są ich zalety i jak je układać?
Data publikacji 5 stycznia 2023Granit jest jednym z najtwardszych kamieni występujących w naturze. Jego właściwości sprawiają, że jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania i czynniki zewnętrzne, takie jak opady czy silne słońce, dlatego też jest bardzo powszechnie używany w różnych dziedzinach. Płyty tarasowe z granitu to coraz modniejszy wariant i to zarówno ze względu na trwałość skały, jak i ze względu na jej walory estetyczne. Jakie są ich zalety i jak je układać na tarasie? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje.
Dlaczego warto wybrać płyty z granitu?
Granit to skała, która z jednej strony świetnie dopełnia nowoczesne, minimalistyczne przestrzenie, a z drugiej strony świadczy o dobrym guście i wyważonej elegancji. Jego szlachetny charakter sprawia, ze prezentuje się stylowo, jest ponadczasowy i łatwo go dopasować do najróżniejszych aranżacji. Wszystkie te zalety w żaden sposób nie umniejszają jego funkcjonalności. Ze względną ogromną odporność na najróżniejsze czynniki zewnętrzne i intensywną eksploatację, płyty tarasowe z granitu mogą prezentować się doskonale nawet po wielu latach, a regularne remonty posadzki nie będą konieczne. W rezultacie jednorazowa inwestycja w płyty tarasowe zapewni gospodarzom domu trwałą i gustowną aranżację na długo.
Duże możliwości aranżacyjne
Choć zwykle pierwszym skojarzeniem z granitem są różne odcienie szarości, ten niezwykły kamień może przyjmować najróżniejsze barwy w zależności od dokładnego składu. Granit może być tak jasny, że przypomina białe skały, ale może też mieć różne odcienie koloru pomarańczowego, brązów czy nawet różu. Jeśli dodać do tego modele dostępnych płyt tarasowych, to okaże się, że ta niepozorna skała zapewnia wielkie możliwości aranżacyjne. Dzięki odpowiednim odcieniom posadzka tarasu może stać się dopełnieniem innych elementów znajdujących się na tarasie, przełamaniem kolorystycznym w ciekawym stylu czy nawet jego główną ozdobą.
Jak układać płyty z granitu na tarasie?
Prawidłowe ułożenie płyt tarasowych z granitu na tarasie to klucz do tego, aby wyglądały one efektownie, ale też były stabilne. Pierwszym krokiem jest usunięcie ziemi na głębokość do 30cm od planowanego poziomu samego tarasu, a kolejnym wysypanie 10cm piasku i ubicie go. Kolejna warstwa powinna składać się z kruszywa i mieć około 10-20cm, a na niej pojawia się podsypka z grysu o grubości 5cm. Konieczne jest pamiętanie o lekkim spadku, aby woda swobodnie odpływała. Płyty tarasowe należy układać tak, aby między nimi znajdowały się spoiny o szerokości 5-10mm, a nierówności korygować gumowym młotkiem. Spiny należy wypełnić miałem kamiennym, fugą epoksydową lub fugą mineralną.