Podwieszany sufit w kuchni – hit ostatnich lat
Data publikacji 23 czerwca 2021
Podwieszany sufit w kuchni to w ostatnim czasie bardzo popularne rozwiązanie projektowe, stosowane w wielu tego typu pomieszczeniach. Pełni on wieloraką funkcję. Przede wszystkim pragmatyczną, w postaci poprawy akustyki i redukcji pogłosu oraz izolacji termicznej wnętrza. Jak również mogą to być względy estetyczne, czyli maskowanie mało atrakcyjnych elementów, na przykład rur czy fragmentów instalacji, lub wręcz dekoracyjne, w postaci montażu w takim suficie dodatkowego oświetlenia. Co więcej, sufit podwieszany może również podzielić przestrzeń na roboczą i wypoczynkową oraz optycznie zmienić proporcje pomieszczenia.
Zobacz także: Pompy ciepła York — ekologiczne i ekonomiczne ogrzewanie w Twoim regionie
Lekka konstrukcja
Sufit podwieszany w kuchni jest stosunkowo lekką konstrukcją, montowana bezpośrednio pod stropem. W celu wykonania tego elementu, zazwyczaj stosuje się łatwe w obróbce profile aluminiowe oraz płyty kartonowo-giposowe.
Konstrukcje jedno i wielopoziomowe
W zależności od rodzaju obróbki profili i płyt można wykonać podwieszany sufit w kuchni jedno lub wielopoziomowy. Należy pamiętać o tym, że w sufitach podwieszanych nie wolno umieszczać przewodów instalacji gazowej.
Sufit podwieszany w kuchni jednopoziomowy
Konstrukcje jednopoziomowe są stosunkowo proste w wykonaniu, ponieważ składają się z pojedynczego stelażu i przymocowanych do niego płyt.
Sufit podwieszany w kuchni wielopoziomowy
Sufit podwieszany w kuchni wielopoziomowy to konstrukcja bardziej skomplikowana i trudniejsza w wykonaniu. Dlatego powinna być montowana przez wykwalifikowanych specjalistów.
Sufit podwieszany w kuchni wady
Niezależnie od tego, czy jest to konstrukcja jedno czy wielopoziomowa, w każdym z przypadków wysokość pomieszczenia zmniejsza się, w skrajnych sytuacjach, nawet o kilkadziesiąt centymetrów.
Sufit podwieszany w kuchni koszt
Średni koszt sufitu podwieszanego w kuchni wynosi od około stu do stu dwudziestu złotych za metr kwadratowy, i zależy od skomplikowania konstrukcji.
Sufit podwieszany w kuchni aranżacje
Opaska z oświetleniem
Niewątpliwą zaletą tego typu sufitu podwieszanego, jest zapewnienie dobrego oświetlenia całego pomieszczenia. Lampy rozmieszczone są bowiem równomiernie w listwie okalającej całe pomieszczenie. Całość wygląda schludnie i nowocześnie. Taki sufit może mieć charakter prosty. Jest on uniwersalny i pasuje do wszystkich wnętrz, a oświetlenie ma postać małych, punktowych lamp halogenowych.
Inną opcją sufitu z oświetleniem jest wnęka z oświetleniem LED. Zapewnia ona równie dobre oświetlenie, ale pasuje do wnętrz bardziej nowoczesnych.
Sufit podwieszany w kuchni wkomponowany w zabudowę szafek
Oryginalnym rozwiązaniem jest stworzenie równiej linii zabudowy kuchennej ze znajdującym się nad nią sufitem podwieszanym. Pozwala to nie tylko zagospodarować zazwyczaj nie wykorzystaną przestrzeń oraz stworzyć dodatkowe miejsce na oświetlenie.
Sufit podwieszany w kuchni nad wyspą kuchenną
W dużych pomieszczeniach coraz większą popularnością cieszą się wyspy kuchenne. Stanowią one bowiem nie tylko dodatkową przestrzeń roboczą, ale również miejsce montażu wyposażenia kuchni, a nawet swoiste miejsce rodzinnych spotkań. Nie zależnie od funkcji wyspy w danej kuchni, powinna być ona dobrze oświetlona. Rozwiązaniem idealnym jest więc montaż sufitu powieszanego wraz z oświetleniem bezpośrednio nad wyspą kuchenną. Dość oryginalnym pomysłem na podwieszany sufit jest opcja wyboru maty lustrzanej. Taka mata, optycznie powiększa pomieszczenie, wprowadza nieco oryginalnego i ekstrawaganckiego stylu.
Sufit podwieszany w różnych rodzajach kuchni
Podwieszany sufit w kuchni sprawdza się zarówno w pomieszczeniach stanowiących osobną przestrzeń, jak również w przypadku aneksów kuchennych. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku sufit powinien korespondować z wystrojem całego pomieszczenia, a nawet mieszkania. W przestrzeniach bardziej klastycznych i stonowanych powinien być dość prosty i oszczędny w formie, natomiast w pomieszczeniach bardziej oryginalnych można wybrać formy bardziej śmiałe i odważne. Zobacz także: https://www.elbudowa.com.pl/listwy-przypodlogowe-co-warto-o-nich-wiedziec/
Sufit podwieszany w kuchni w różnych kolorach
Jeżeli chodzi o sufity podwieszane w kuchni, mogą być one wykonane nie tylko w formie jedno lub wielopoziomowej, położone narożnie lub centralnie, z oświetleniem lub nie, ale również mogą być zróżnicowane pod względem zastosowanego koloru. Jasne barwy optycznie wydłużają pomieszczenie, natomiast ciemne – obniżają. Należy o tym pamiętać, wybierając odpowiedni kolor. Ciekawym rozwiązaniem jest malowanie sufitu podwieszanego w odcieniu lekko odbiegającym od koloru ścian. Sufit może mieć również nie tylko inną barwę, ale również strukturę wykończenia.
Sufit podwieszany w kuchni uwagi
Niezależnie od koloru, struktury i stylu wykonania, sufit podwieszany w kuchni nie powinien zaburzać proporcji pomieszczenia. Nie może on być zbyt duży, ponieważ będzie przytłaczać całe wnętrze. Nie może być też zbyt mały, bo nie będzie wyglądał atrakcyjnie i nie będzie dobrze korespondował z całym wnętrzem.
Sprawdź także: Zalety wykorzystania betonu w infrastrukturze odwodnieniowej