Strona główna
Wnętrza
Tutaj jesteś
Wnętrza welur

Welur – 5 pomysłów na przytulne mieszkanie

Data publikacji 5 października 2022

Miękki w dotyku, perfekcyjnie lejący się i delikatnie błyszczący welur jest hitem, jako tkanina dekoracyjna w aranżacji wnętrz. Z powodzeniem sprawdzi się w stylizacjach glamour, nowojorskich, klasycznych, a nawet boho. Wszystko zależy od połączenia kolorów, faktur oraz ustalenia optymalnej palety barw bazowych, która pozwoli wydobyć całe piękno dekoracji tekstylnych na światło dzienne. Poznaj 5 pomysłów na stworzenie przytulnego mieszkania z welurem w roli głównej.

Czym jest welur i co warto o nim wiedzieć, przed podporządkowaniem mu aranżacji wnętrza? To szlachetny rodzaj materiału, który przybył do Europy z Indii w XII w. Największą popularnością cieszył się w czasach królewskich, na przełomie XIV i XV wieku, wykorzystywany był bowiem głównie na dworach wielkich monarchów. Z weluru szyto początkowo tylko ubrania króla i królowej, przylgnął więc do niego status materiału wytwornego, eleganckiego, kojarzonego z przepychem. Następnie welur na dobre zagościł we wnętrzach, świetnie sprawdzając się jako materiał na zasłony i tapicerski.

Welur należy do rodziny tkanin pluszowych, podobnie jak aksamit i welwet, które charakteryzują się okrywą runową. Różnice między tkaninami polegają głównie na:

  • metodzie uzyskania puszystej okrywy,
  • długości okrywy,
  • grubości materiału,
  • rodzaju włókien,
  • elastyczności.

Najsztywniejszy i najgrubszy jest aksamit, za sprawą meszku, którego maksymalna długość sięga trzech milimetrów. Pomiędzy nitki osnowy aksamitu, wprowadzane są dodatkowe nitki runowe w formie pętelek z włókien bawełnianych, wełnianych lub jedwabnych. Welur jest cieńszy od aksamitu, mniej błyszczący, ma krótsze włosie, a co za tym idzie, jest bardziej elastyczny. Welwet z kolei ma okrywę włosową powyżej trzech milimetrów i powstaje poprzez wyciąganie nici wątku ponad osnowę w formie pętelek. Po rozcięciu z pętelek tworzą się włoski, dlatego tkaninę tę nazywa się również pluszem wątkowym.

Z ciężkich, dworskich aranżacji, welur szybko zaadaptowano do stylizacji nowoczesnych – lekkich i szykownych. Dziś możemy go spotkać niemal w każdym wnętrzu. Wystarczy bowiem poznać kilka złotych zasad w dobieraniu mebli i dodatków dekoracyjnych z weluru, aby stworzyć spektakularną aranżację!

Welurowe zasłony do sypialni rodziców i baldachimy dla dzieci

Zasłony welurowe i urokliwe baldachimy to pierwsza z propozycji wykorzystania weluru w nowoczesnym wnętrzu, urządzonym ze smakiem. Wybierz materiał, który pięknie się leje, subtelnie błyszczy, a jednocześnie jest niezwykle miękki i delikatny w dotyku. Przytulność i odpowiedni stopień zaciemnienia są bardzo ważne w budowaniu odpowiedniego klimatu w sypialni, gdzie spędzamy połowę naszego życia.

Nowoczesne zasłony welurowe do sypialni sprawdzą się w połączeniu z niemal każdym stylem aranżacyjnym, wystarczy dobrać odpowiedni kolor zasłon, a także zadbać o to, by w pomieszczeniu pojawiło się jeszcze kilka innych tekstyliów dekoracyjnych z weluru, aby wnętrze zachowało pełną harmonię i spójność.

Baldachim welurowy do pokoju dziecka stanowić będzie z kolei nie tylko wyjątkową, piękną dekorację wnętrza, ale przede wszystkim pozwoli zapewnić maluszkowi maksimum spokoju, intymności i odizolowania od otaczających go bodźców i dystraktorów, co jest niezwykle ważne podczas zasypiania. Welur jest przy tym tkaniną wytrzymałą, odporną na plamy i zagniecenia, z łatwością wypierzesz go w pralce i szybko wysuszysz, aby znów mógł cieszyć oko i koić zmysły.

Nowoczesne zasłony velvet do salonu – lekkość i elegancki szyk

Drugim pomysłem na wykorzystanie weluru w aranżacji nowoczesnego mieszkania jest zamontowanie zasłon welurowych w salonie. Klasyczne zasłony welurowe w wielu kolorach i wzorach sprawdzą się przede wszystkim w dużym, dobrze nasłonecznionym pomieszczeniu. Choć najbardziej zasłony velvet, aksamitne lub welurowe będą pasować do stylów glamour, nowojorskiego, retro czy klasycznego, z powodzeniem znajdziesz sposób, aby dostosować je do niemal każdej aranżacji salonu.

Coraz częściej jedną z głównych zasad w aranżacji wnętrz jest bowiem umiejętne łączenie tekstur, materiałów i kolorów, aby stworzyć oryginalną kompozycję. Zasłony welurowe do salonu boho będą więc musiały wyróżnić się bardzo intensywnym, odważnym kolorem lub orientalnym, egzotycznym nadrukiem. W aranżacji skandynawskiej zasłony welurowe zapewne stopią się z kolorem ścian, aby za dnia być niewidoczne, a wieczorem móc zapewnić maksymalny komfort przytulnego wypoczynku w blasku świec.

Poduszki welurowe i poszewki aksamitne – plusz wyrazem elegancji

Zachowanie spójności dodatków dekoracyjnych w mieszkaniu, a zwłaszcza tekstyliów sprawia, że trzecim sposobem na wprowadzenie weluru do wnętrza jest dobór odpowiednich poduszek do zasłon z weluru. Stylowe poduszki dekoracyjne do salonu, wyposażone w piękne, miękkie i efektowne poszewki welurowe dodadzą szyku nowoczesnej aranżacji. W salonie w stylu hampton postaw na ozdobne poduszki na kanapę z weluru w odcieniach błękitu. We wnętrzu, urządzonym w stylu glamour doskonale sprawdzą się meble i dodatki welurowe w kolorach pudrowego różu oraz mięty. Do stylu klasycznego pasują zaś głęboki granat i butelkowa zieleń.

Tworząc welurowe stylizacje, musisz pamiętać, że możesz zastosować się do trzech zasad:

  • wykorzystać welur jako motyw przewodni aranżacji (meble, dekoracje, tekstylia),
  • uznać welur za główny akcent, przysłowiową wisienkę na torcie aranżacji (efektowna kanapa z weluru w centralnym punkcie salonu),
  • zastosować welur jako tkaninę przewodnią w doborze wszystkich dekoracji tekstylnych.

W ten sposób nie pogubisz się, czerpiąc inspiracje z coraz bardziej efektownych aranżacji z welurem w roli głównej.

Stylowe bieżniki welurowe i obrusy aksamitne

Przyjmując, że tekstylia dekoracyjne we wnętrzu nowoczesnym powinny być idealnie dobrane, czwartym pomysłem na welurowe dodatki do mieszkaniabieżniki welurowe i aksamitne obrusy. Welurowy bieżnik z powodzeniem może zdobić ławę w salonie lub stół we wnętrzu loftowym na co dzień. Z kolei obrus z szykownego aksamitu warto rozłożyć na okrągłym lub prostokątnym stole jedynie na wyjątkowe okazje. W ten sposób zbudujesz uroczysty klimat we wnętrzu. Bieżniki welurowe i obrusy aksamitne będą wyglądać niezwykle elegancko głównie w ciemnych, głębokich barwach.

Stylową dekorację na co dzień mogą tworzyć również podkładki pod talerze welurowe. Warto pamiętać, że często welur pokryty jest dodatkową powłoką plamoodporną, co sprawia, że świetnie sprawdza się nie tylko jako efektowna ozdoba stołu, ale również praktyczny gadżet, dzięki któremu zapomnisz o zmartwieniach, związanych z wywabianiem trudnych zabrudzeń, powstających zwykle na obrusie.

Welurowe pufy – moda na meble obite aksamitem

Piątym pomysłem na subtelne wprowadzenie do wnętrza weluru są pufy. Puf z weluru wygląda świetnie zarówno w salonach luksusowych, jak i urządzonych w stylu boho, retro, a nawet skandynawskim. Doskonale sprawdza się jako podnóżek, można go wsunąć pod ławę, przenieść do pokoju dziecka, a nawet do sypialni. Wystarczy dobrać kolor tkaniny tak, aby zgrywała się idealnie z pozostałymi tekstyliami dekoracyjnymi.

Jeśli świetnie odnajdujesz się w aranżacji wnętrz, możesz pokusić się o stylizację z welurem w tle, opartą na zasadzie kontrastów. Wtedy dodatki celowo wyróżniają się odważnymi kolorami i fakturą, podkreślając tym samym minimalistyczny wystrój i stonowaną paletę barw bazowych. Nie bój się eksperymentować, korzystając z bogactwa aranżacyjnych pomysłów. Welur przyjmie się dosłownie wszędzie!

Redakcja elbudowa.com.pl

Nasz zespół redakcyjny z pasją podchodzi do tematów związanych z budownictwem, domem, multimediami, ogrodem, wnętrzami, zakupami i finansami. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą z czytelnikami, upraszczając złożone zagadnienia, aby były zrozumiałe dla każdego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?