Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Wszystko o drabinach ewakuacyjnych z koszem ochronnym

25 sierpnia 2023 Wszystko o drabinach ewakuacyjnych

Poruszanie się po drabinie powinno być jak najbezpieczniejsze. Szczególnie w przypadku drabiny ewakuacyjnej, służącej ratowaniu ludzkiego życia. Elementem, który podnosi poziom bezpieczeństwa użytkowników, redukując ryzyko upadku, jest kosz ochronny.

Drabiny mają liczne zastosowania w budynkach czy na placach budowy. Pełnią między innymi bardzo ważną funkcję, jaką jest zapewnienie bezpieczeństwa poprzez umożliwienie ewakuacji – szybkiego i sprawnego opuszczenia danego budynku w razie pożaru, powodzi, zawalenia czy innego zagrożenia. Oczywiście, samo poruszanie się po drabinie też musi być w możliwie najwyższym stopniu bezpieczne, na co wpływ ma jakość konstrukcji oraz elementy wyposażenia, z koszem ochronnym na czele.

Drabina ewakuacyjna – co stanowi prawo?

Według polskiego prawa, każdy budynek, który posiada dwie lub więcej kondygnacji, powinien zostać wyposażony w drabinę, zadaniem której jest umożliwienie ewakuacji w razie zagrożenia, jak również stałego dostępu na dach w celu wykonywania przeglądów technicznych znajdujących się tam urządzeń. Drabiny ewakuacyjne pozostają też obowiązkowym elementem wyposażenia budynków przemysłowych, hal oraz magazynów – obiekty tego typu posiadać muszą pionową zewnętrzną drabinę (w określonych sytuacjach z zainstalowanym koszem ochronnym), pozwalającą na zejście z dachu lub wejście na niego w sytuacji zagrożenia dla zdrowia i życia. Oczywiście, takie konstrukcje muszą się odznaczać solidnym wykonaniem oraz odpornością, a także spełniać szereg norm i wymagań BHP.

Kosz ochronny – w jaki sposób zapewnia bezpieczeństwo?

Kosz ochronny jest elementem wyposażenia drabiny, chroniącym użytkownika przed upadkiem z niej. Stosuje się go w przypadku drabin instalowanych na zewnątrz budynków bądź w obszernych pomieszczeniach. Jeśli drabina znajduje się w szybie, tunelu czy innej ciasnej przestrzeni, która sama w sobie ogranicza możliwość upadku, zastosowanie kosza ochronnego nie jest konieczne

To, czy drabina ewakuacyjna powinna zostać wyposażona w kosz ochronny, zależy przede wszystkim od jej wysokości. Obowiązek zainstalowania zestawów z koszem ochronnym zachodzi wówczas, gdy drabina jest wyższa niż 3 metry. Z kolei, jeżeli wysokość drabiny przekracza 10 metrów, musi zostać zaopatrzona w dodatkowe podesty spoczynkowe. Szerokości pomiędzy szczeblami drabiny ewakuacyjnej nie może przekraczać 30 cm.

Są też wymogi prawne dotyczące rozmiarów pionowej drabiny ewakuacyjnej z koszem ochronnym. Minimalna jej szerokość to 50 cm. Kosz – określany też jako obręcz – musi znajdować się na tyle blisko ciała użytkownika, żeby ochronił osobę przed upadkiem podczas poruszania się po drabinie. Nie może jednak spowalniać ani ograniczać swobody ruchów, toteż jego szerokość powinna wynosić 70 do 80 cm.

Poziom bezpieczeństwa poruszania się po drabinie ewakuacyjnej zwiększają też szczeble antypoślizgowe. Ogromne znacznie ma także materiał, z którego wykonany został zestaw. Najczęściej drabiny i kosze ochronne produkowane są z: aluminium, stali i aluminium, aluminium anodowanego, stali ocynkowanej lub stali nierdzewnej.

Drabina ewakuacyjna z koszem ochronnym – jakie ma inne zastosowania?

Drabiny służą nie tylko ewakuacji, ale też po prostu dbałości o budynek, zapewnieniu jego sprawności technicznej. Umożliwią bądź ułatwiają wykonanie prac naprawczych i konserwatorskich dachu i umieszczonych na nim urządzeń wentylacyjnych, klimatyzacyjnych, paneli fotowoltaicznych, anten, itd. Dzięki drabinom wykonać można prace sezonowe na dachu, przykładowo odśnieżanie.

Redakcja elbudowa.com.pl

Redakcja Elbudowa.com.pl to grupa specjalistów z zakresu budownictwa oraz domu. W naszych artykułach znajdziesz także wiele innych tematów, które opierają się na naszym wieloletnim doświadczeniu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak zadbać o porządek w domu
małe sztuczne choinki
Lampy czarno-złote

Jesteś zainteresowany reklamą?

Lampy czarno-złote