Zarządzanie projektem budowlanym: Metodyki i narzędzia dla efektywnej realizacji budowy domu
Data publikacji 5 lutego 2024Budowa domu jest skomplikowanym przedsięwzięciem, które wymaga bardzo efektywnego zarządzania projektowego. Do podstawowych etapów tego procesu należy definiowanie i planowanie różnych elementów, a także ich bieżąca kontrola i monitorowanie. W zarządzaniu projektem budowlanym warto wykorzystać różne specjalistyczne narzędzia i metodyki, które ułatwiają realizację poszczególnych zadań oraz w rezultacie mogą znacząco zadecydować o sukcesie całej inwestycji.
Umiejętne planowanie
Budowa domów jednorodzinnych jest ściśle powiązana z planowaniem. Projekt należy przede wszystkim dokładnie przeanalizować pod kątem doboru wykorzystanych materiałów, a także zatrudnionych wykonawców. W procesie tym ważne znaczenie ma uwzględnienie poszczególnych przepisów budowlanych. Projekt trzeba też przeanalizować w zakresie wykonalności, aby zyskać pewność prawidłowości konstrukcji względem wybranej działki czy warunków miejscowego planu zagospodarowania. Do najważniejszych parametrów technicznych należą dopuszczalne wymiary obiektu w rzucie, geometria bryły, wymiary pomieszczeń czy charakterystyka instalacji grzewczej, wentylacyjnej i elektrycznej. Na etapie planowania warto też precyzyjnie ocenić ekonomiczność projektu, w czym pomocne są badania gruntu prowadzone przez firmy budujące domy i ich specjalistów. Takie podejście niweluje ryzyko wystąpienia licznych trudności, związanych np. z przewymiarowaniem fundamentów.
Omówienia wykonawcze
W zarządzaniu projektem domu bardzo ważne są odpowiednie omówienia wykonawcze, które często przyjmują formę konsultacji. Uzgodnienia ze specjalistami okazują się konieczne na praktycznie każdym etapie inwestycji. Nie tylko ułatwiają wczesne wykrywanie problemów, ale też przyspieszają ich eliminację i pozwalają na modyfikację różnych szczegółów. Dotyczy to chociażby możliwości zmiany ilości podpór czy ich rozstawu, a tym samym uniknięcia ryzyka doboru bardziej kosztowych komponentów prefabrykowanych. W ten sposób można też ograniczyć prawdopodobieństwo zastosowania elementów konstrukcyjnych o zbyt dużym przekroju poprzecznym, co wiąże się ze zwiększonym zużyciem materiału. Konsultacje wykonawcze sprawią, że budowa domów będzie bardziej ekonomiczna i oszczędna. Rozmowy warto odbyć też z ekspertami od układów elektrycznych czy sanitarnych, aby zminimalizować szanse osłabienia konstrukcji poprzez prowadzenie instalacji przez stropy i belki.
Szacowanie budżetu i ustalenie harmonogramu
Warunkiem efektywnej pracy wykonawców i dostawców materiałów jest odpowiednio wczesne oszacowanie budżetu. Koszty budowlane można określić na podstawie cen wybranych elementów projektu, na które składają się poszczególne produkty i usługi. Kalkulacje są też nieocenione w procesie szacowania opłacalności projektu, z uwagi na bezpośrednie uwzględnienie zapotrzebowania na robociznę i materiały. Do przydatnych działań należy też przygotowanie dokładnego harmonogramu, obejmującego wszystkie terminy dostaw czy wykonania prac. Za jego pomocą można precyzyjnie ustalić liczbę potrzebnych wykonawców w wybranym okresie, a także prawidłowo zorganizować sprzęt. Sprawne zarządzanie ludźmi i wyposażeniem na istotny wpływ na opłacalność całej inwestycji. Specjalistyczne wsparcie w tym zakresie oferuje New-House, czyli firma budująca domy. Z jej aktualnymi usługami można się zapoznać na stronie.
Dopasowanie do rynku
W zarządzaniu projektem bardzo pomocne są kompleksowe analizy rynku budowlanego, które ułatwiają dobór właściwych rozwiązań i sprzyjają dopasowywaniu atrakcyjnych cen za usługi i materiału. Na etapie budowy i wykończenia domu, warto zwrócić szczególną uwagę na koszty. Znaczenie ma zarówno jakość, jak i rodzaj stosowanych rozwiązań. Na opłacalność inwestycji wpływają liczne czynniki, w tym obecny popyt na wybrane produkty czy usługi. Z reguły całościowy budżet trafia do umowy, którą wspólnie zawierają projektant, generalny wykonawca domów jednorodzinnych oraz projektant. Jeżeli na etapie współpracy wystąpią jakiekolwiek trudności, budowa domu pod klucz może się okazać nieco bardziej kosztowna. Z tego względu zawsze warto dokładnie wszystko zaplanować.
Materiał zewnętrzny