Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom Zastosowanie konstrukcji drewnianych w budownictwie

Zastosowanie konstrukcji drewnianych w budownictwie – jakie niesie korzyści?

Data publikacji 1 lutego 2023

W nowoczesnym budownictwie coraz częściej sięga się po prefabrykaty, które umożliwiają stworzenie szybkiej i solidnej konstrukcji dachu. Wiązary dachowe (dźwigary dachowe) w systemie kolczatkowym powstają w wyspecjalizowanych zakładach pracy z wysokiej klasy tarcicy drewnianej połączonej za pomocą stalowych płytek kolczastych. Sprawdźmy, jakie zalety wynikają z zastosowania więźby prefabrykowanej oraz w jakich budowlach warto wykorzystać dźwigary dachowe.

Wiązary dachowe – jak to jest zrobione?

Do produkcji prefabrykatów drewnianych konstrukcji dachowych wykorzystuje się najwyższej jakości tarcicę C-24, której poziom wysuszenia wynosi około 12%. Tak niska wilgotność materiału jest gwarancją, że drewniane elementy dachu nie będą się zsychać, ani pękać. Drewno tworzące konstrukcje dachowe drewniane jest suszone komorowo, nie wymaga więc dodatkowej impregnacji. Proces jego obróbki obejmuje czterokrotne struganie oraz fazowanie – w efekcie uzyskujemy materiał budowlany odporny na wilgoć, grzyby oraz szkodniki.

Konstrukcje dachowe są składane w większe elementy w zakładach produkcyjnych. Cały proces jest nadzorowany przez odpowiednie programy komputerowe oraz wykonywany przez fachowców. W ten sposób zostaje wyeliminowany czynnik ludzkiego błędu. Otrzymujemy idealnie przygotowane prefabrykaty, które następnie są transportowane na miejsce budowy. Ekipa cieśli montuje wiązary na ścianach budynku – cały proces przebiega bardzo szybko, zwykle od 1 do 3 dni. Po tym czasie dach jest gotowy do krycia.

Korzyści wynikające z zastosowania nowych technologii konstrukcji drewnianych dachowych

Wiązary dachowe są nowoczesnym sposobem na szybkie, ekologiczne i w wielu przypadkach ekonomiczne, konstruowanie dachów. Porównując je z tradycyjnie budowaną więźbą dachową, od razu dostrzeżemy liczne korzyści wynikające z zastosowania prefabrykatów. Przede wszystkim przy powstawaniu wiązarów dachowych zużywa się znacznie mniej drewna – to oszczędność rzędu 30% w stosunku do rzemieślniczego budowania konstrukcji dachowej. Ponadto czas montażu dźwigarów dachowych to jedynie 1-3 dni, to bardzo ważne, gdy chcemy jak najszybciej zabezpieczyć ściany budynku przed deszczem lub śniegiem.

Do zalet wynikających z zastosowania nowych technologii konstrukcji drewnianych dachowych należą także:

  • lepsze zorganizowanie przestrzeni poddasza oraz większa swoboda w planowaniu geometrii dachu – kratowa konstrukcja prefabrykatów umożliwia przeniesienie ciężaru dachu na zewnętrzne ściany budynku, dzięki czemu wewnątrz budowli nie musimy stawiać ścian nośnych. Ponadto zyskujemy praktyczną przestrzeń strychu, który nadaje się do zagospodarowania,
  • możliwość pominięcia kosztownego betonowego stropu – lekka konstrukcja dźwigarów dachowych może doskonale spełniać swoje funkcje bez dodatkowych podpór oraz betonowego stropu, pominięcie tych elementów daje oszczędność kilkunastu tysięcy złotych,
  • dowolność w wyborze pokrycia dachowego,
  • niska awaryjność – drewniane prefabrykaty dachowe powstają w zakładach, które odpowiadają zarówno za jakość materiałów, wykonanie konstrukcji wiązarów, ich dostarczenie jak i montaż. Oznacza to, że w razie ewentualnych problemów z dźwigarami, wiadomo do kogo zwrócić się z usterką. Te jednak należą do rzadkości, ponieważ drewno pochodzi ze sprawdzonych i certyfikowanych źródeł (tak samo płytki kolczaste), a wiele etapów powstawania wiązarów odbywa się przy wykorzystaniu precyzyjnych, sterowanych komputerowo maszyn,
  • bezpieczeństwo użytkowników – więźba powstająca w fabryce jest lekka, ale jej kratowa konstrukcja sprawia, że jest jednocześnie bardzo wytrzymała.

W jakich budynkach najczęściej stosuje się prefabrykowane konstrukcje dachowe?

Ze względu na swoją wytrzymałość konstrukcje dachowe drewniane są najczęściej wykorzystywane do konstrukcji dachu w krajach, w których budowle narażone są na niekorzystne warunki atmosferyczne (takie jak śnieg i silny wiatr). Technologia wiązarowa jest zatem bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych (szczególnie na północy kontynentu), Australii i Europie Zachodniej.

W Polsce również powstaje coraz więcej dachów złożonych z drewnianych prefabrykatów. Wśród najpopularniejszych budynków, których dachy są skonstruowane z wiązarów, można wymienić: magazyny, hale przemysłowe, budynki rolnicze, ale także domy jednorodzinne.

Zastosowanie dźwigarów dachowych jest niezwykle atrakcyjnym rozwiązaniem, gdy chcemy zbudować dach o prostej geometrii – w porównaniu z tradycyjnie budowaną więźbą, oszczędzimy kilkanaście tysięcy złotych. Ponadto wiązary dachowe to świetne rozwiązanie, jeżeli chcemy zrobić nadbudowę na dachach płaskich – ich lekka konstrukcja nie obciąży nadmiernie budynku, a pozwoli stworzyć ciekawszą i bardziej funkcjonalną bryłę.

Redakcja elbudowa.com.pl

Nasz zespół redakcyjny z pasją podchodzi do tematów związanych z budownictwem, domem, multimediami, ogrodem, wnętrzami, zakupami i finansami. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą z czytelnikami, upraszczając złożone zagadnienia, aby były zrozumiałe dla każdego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?